Smart

Test: Smart Fortwo (2015)

1-smart-fortwo-2016

Özet

Smart Fortwo, yeni tasarımı ile test sürüşünden geçerek, yollara hazır hale getirildi. Tasarımında önemli iyileşmeler sağlanmasına rağmen, şehir otomobili olarak dar bir odağa sahip, diyebiliriz.

Ne Oldu?

Smart Fortwo, metropolitan şehirler için tasarlanan özel araç serilerinden biridir. Önde iki küçük koltuk ve küçük bir gövdeye sahip bu otomobilin gövde altında üç silindirli motor bulunuyor. Beş ileri manuel ve altı ileri otomatikleştirilmiş manuel şanzıman seçeneklerinde fiyat farkı bulunan Smart Fortwo; klima, hız sabitleyici, elektrikli camlar, bluetooth telefon ve ses akışı özelliklerine sahip.

Ne Değişti?

Smart Fortwo’da gördüğümüz en belirgin deşikliklerden biri; motosiklet gibi manevra kabiliyeti sağlayan küçük boyutudur. Yeni dış tasarımı ile çağdaş bir görünüme sahip olan otomobilin motoru yeni arka tekerlek sürücülerine konumlandırılmış. Ancak bu yeni model daha küçük bir motorla karşımıza çıkıyor. Üç silindirli 898cc yeni turbo yerine 1.0 litrelik ünite 89 beygir gücüne sahip otomobilde, neyse ki otomatik-manuel şanzıman daha az kusurlar barındırıyor.

2-smart-fortwo-2016

Sürüş Deneyimi

Yeni Smart Fortwo,  yoğun kentsel trafik ve dar sokaklarda daha seri bir sürüş deneyimi için tasarlanmıştır. Kalabalık şehir trafiğinde, trafik açıklıklarından faydalanarak, daha seri seyir halinde kalmaya mümkün kılan bu otomobil; aynı zamanda park sensörleri veya dikiz aynasına gerek kalmadan küçük bir park alanına kolayca park edebilme olanağına sahiptir.

Diğer Smart modellerdeki en büyük şikayetlerden biri; büyük hamlelerde araçların sarsılmasıydı. 2015 modelde ise yeni şanzıman daha yumuşak ve sürüş esnasında öngörülebilir geri dönüşler sağlıyor. Yine de mevcut standartların altında diyebiliriz. Bunun için sürücülerin hız yapmadan önce iyi bir plan yapmaları gerekiyor. Yavaşlama olsa da, şanzıman acemi şekilde vites değiştirmeye eğilimli bir hal alıyor. Normal seyir halinde ise, denge kontrol sistemi daha etkin bir şekilde yönetilebiliyor. Otomatik-manuel vites ile 10,5 saniyede 96 km’e ulaştığı iddia ediliyor. Performans arabası olmadığını da unutmamalı.

Konforlu Mu?

Şehir otomobili olarak, daha uzun mesafelerde geleneksel araçlar kadar konfor sağlamayacağı nettir. Aynı şey otoban ve şiddetli rüzgar etkenleri de sürüş kalitesini etkileyebilir.

Otomobil içerisinde bir saat kadar sürüş halinde kaldıktan sonra, özellikle sıcak havalarda deri koltuk döşemesi  sürücülere rahatsızlık vermeye başlayabilir. Bu eksikliğin yanı sıra, kapılardaki kol dayama yerleri bir süre sonra rahatsızlık vermeye yatkındır.

3-smart-fortwo-2016

İç Tasarımı

Geniş alan izlenimi veren ve boşluk payı ile güçlendirilmiş uzun pencerelerin yanı sıra, çekici bir iç tasarıma sahip olan model Smart Fortwo’un temel göstergeleri ve dijital hız göstergesi ise ilk bakışta okuması zor görünen kısımlardır, diyebiliriz. Alışılmış hız göstergeleri ve dijital hız göstergesinin ilk bakışta okunabilirliğinin zor olması, bu otomobile eksi puan yazmaktadır.

Akıllı telefon entegresi talep edenlerin,  Smart Cross Bağlantı sistemi için normal fiyat üzerine biraz daha para eklemeleri gerekiyor. Ücretsiz iOs ve Android uygulamaları ile kullanıcılar cihazlara ses, navigasyon, telefon işlevlerini kolaylıkla kontrol edebilirler. Sistem daha pahalı dokunmatik ekran ara yüzü ile benzer kolaylıkta çalışır.

Koltukların arka kısmında, alışveriş torbaları için 0.4079 metrekarelik yeterli bagaj alanı mevcuttur. Daha uzun eşyalar içinse, yolcu koltuğu öne doğru katlanabilir. Kişisel alanlar için kullanışlı çekmeceler bulunmaktadır. Takometre ve saat ise, hız bölmesinin sağındadır.

Mevcut Güvenlik Özellikleri Nelerdir?

Tüm Fortwo modellerinde standart güvenlik özellikleri ve diz hava yastıkları mevcuttur. Ters yönden esen rüzgarı önlemeye yardımcı sistem ve Tridion yüksek güvenlik hücreleri dahildir. Önde bir çarpışma uyarı sistemi ve arkada park sensörleri gibi emniyet önlemleri de barındırmaktadır.

4-smart-fortwo-2016

Yakıt Ekonomisi Nasıldır?

Smart Fortwo otomobildeki otomatik-manuel şanzıman için kilometre başı yaklaşık 15 litre yakıt ekonomisi sağladığı düşünülmektedir. Manuel seçeneğinde ise, yaklaşık yarım litre daha düşük olması varsayılıyor. Bu rakamlar küçük otomobiller arasında övgüyle karşılansa da, Smart Fortwo ‘un birinci sınıf benzin gerektirdiğine dikkat edilmelidir.

Rakipleri Var Mı?

Scion iQ dışında, doğrudan bir rakibi yoktur. Diğer küçük araçlar olan Chevrolet Spark, Fiat 500, Ford Fiesta, Honda Fit ve Scion iA modellerini dikkate alabiliriz. Bu alternatifler; rekabetçi fiyat aralıkları ve geniş yeteneklerinin yanı sıra; daha çok koltuk ve bagaj alanı, daha iyi sürüş özellikleri ve konfor sunuyorlar.

Bu Otomobili Neden Almalıyım?

Eğer kalabalık bir kentsel ortamda yaşıyorsanız ve şehir dışına nadir aralıklarla çıkıyorsanız, bu otomobil kolay park etme ve manevra kabiliyeti ile şehir hayatında rahat bir sürüş deneyimini sizlere sunacaktır. Smart Fortwo şehir dışı seyahatleri için uygun bir otomobil değildir. İki saatlik direksiyon kullanımı rahatsız edici bir hal alır. Şehir içi ulaşım için ideal bir otomobildir.

Test: Ertu

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!