Otohaber

Yeni Volvo XC90’ın güvenlik sistemleri

Volvo XC90 Safety

İsveçli üretici önümüzdeki ay tanıtacağı yeni SUV’sinin detaylarını bir bir açığa çıkarıyor

Volvo ikinci jenerasyon XC90’ın güvenlik sistemi ile ilgili detayları ilk kez açıkladı. “Dünyanın en güvenli otomobillerinden biri” olacağı iddia edilen yeni XC90 otomotiv dünyasında “Yoldan çıkma koruması”nı sunan ilk otomobil olacak. Yoldan çıkma koruması, Volvo mühendislerinin geliştirdiği Güvenli Konumlandırma adı verilen bir özellik ile birlikte işliyor.

Güvenli Konumlandırma özelliği ise şu anlama geliyor: Bir yolda çıkma senaryosunda, yeni Volvo XC90 ne olduğunu algılıyor ve otomobilin ön emniyet kemerleri yolcuları pozisyonda tutmak için geriliyor. Kemerler otomobil hareket halinde olduğu sürece sıkıca gergin bir şekilde kalmaya devam ediyor. Omurga yaralanmalarını önlemek için koltuk ile koltuk çerçevesi arasındaki enerji emme fonksiyonu, otomobil arazide sert bir inişle karşılaştığında ortaya çıkabilecek düşey kuvvetlere karşı tampon işlevi görüyor ve bu çözüm dikey yolcu kuvvetlerini üçte bir oranına kadar azaltma yeteneğine sahip olması ile dikkat çekiyor. Bu da sıkça görülen omurga yaralanmalarını önlüyor. XC90 ayrıca sürücünün yoldan çıkma senaryolarından kaçınmasına yardımcı olan teknolojiler de içeriyor. Şerit Koruma Yardımcısı, otomobil istemsiz bir şekilde şeritten çıkmak üzereyken ekstra direksiyon torku uyguluyor, yine standart olan Sürücü Uyarı Kontrolü ise yorgun ya da dikkatsiz sürücüleri algılıyor ve uyarıyor ve hatta sürücüyü en yakın dinlenme alanına yönlendiren Dinlenme Yeri Rehberi özelliği ile kaza riskini de azaltıyor.

XC90, sürücü yaklaşan bir otomobilin önüne çıktığında otomatik frenleme özelliğine sahip dünyadaki ilk araç olması ile de dikkat çekiyor. Bu, yoğun şehir kavşaklarının yanı sıra hız limitlerinin yüksek olduğu karayollarında sık rastlanan bir senaryo. Yeni otomobil çarpışmayı önlemek ya da kazanın sonuçlarını hafifletmek için potansiyel bir kazayı algılar ve otomatik olarak fren yapıyor.

Genişletilmiş Yol İşareti Bilgisi, Kör Nokta Bilgi Sistemi, dur kalk trafikte öndeki aracı takip eden Yoğun Trafik desteği, Boyun Zedelenmesi Koruma Sistemi (WHIPS) ve Devrilme Koruma Sistemi gibi güvenlik sistemleri de 2015 Volvo XC90’ın güvenlik donanımları arasında yer alıyor.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!