Otohaber

Ekstra Diesel gücülü Audi SQ5 TDI

Audi SQ5 TDI (2015)

Alman Premium araç üreticilerin öncü markalarından Audi bu segmentte 2008’den beri, yani sadece 7 yıldır var. Buna rağmen Audi Q segmentinde -Audi için Premium SUV segmenti- ürettiği her araçla hem Türkiye’de hem de Dünyada büyük yankı uyandırmayı, oldukça başarılı ve güven veren araçlar üretmeyi başarmış durumda. Bu denli yeni araçlarda bu başarının sırrı hiç kuşkusuz Audi’nin 106 yıllık tecrübesi ve alman disiplini.

Bugün inceleyeceğimiz araç da tam olarak bu tecrübenin izlerini ve Audi’nin yenilikçi felsefesini taşıyor. Her ne kadar Q5 2008 yılından beri kasa yenileme işlemine tabi tutulmamış olsada her yıl yenilenen küçük detaylarıyla ve 2014 yılında yenilenen motoruyla seviyesini oldukça yükseltmiş durumda. Şimdi arabanın güncel modellerinde sunulan motorlardan ve teknik bilgilerden bahsedelim.

Audi SQ5 TDI modelinin daha güçlü “Plus” versiyonunu otomobil dünyasının beğenisine sundu. 2012 yılında tanıtılan orijinal SQ5’in 313 beygir güç ve 650 Nm tork üreten 3.0 litre çift turbo dizel motorunu elden geçiren Audi, SQ5 TDI Plus’ta aynı motordan 340 beygir güç ve 700 Nm tork elde etmiş. Sahip olduğu ekstra güç ve torka rağmen sportif SUV’nın 5.1 saniyelik 0-100 km/s hızlanma derecesi ve 250 km/s’lik elektronik olarak sınırlandırılmış maksimum hızı değişmemiş. SQ5 TDI Plus’un 6.6 lt /100km’lik ortalama yakıt tüketim değerinde de herhangi bir değişim yaşanmamış.

Bir “S” modeli olması nedeniyle standart olarak Quattro dört tekerlekten çekiş sistemi ile birlikte gelen SQ5 TDI Plus, Q5 ürün gamında ilk defa sunulan ve arka aksta yer alan spor diferansiyel ile de birlikte geliyor. 255/40 R21’lik lastiklerle çevrili 21 inçlik Audi Sport jantların üzerinde yer alan SUV, ayrıca genişletilmiş parlak siyah görsel paket ile birlikte daha az güçlü kardeşinden ayırt edilebiliyor. Audi SQ5 TDI Plus şu anda Almanya’da 67.700 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışta yer alıyor.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!