Otohaber

LED Akıllı Işık Sistemi Yeni S-Serisi’nde

Mercedes-Benz LED Sistem S-Seri

Hassaslık ve güvenlik, Mercedes-Benz’in yenilikçi ışık çözümlerinin önemli bileşenlerini oluşturuyor.

Doğru ışıklandırma, sadece yüksek bir görüş sağlamıyor, aynı zamanda daha yüksek güvenlik sağlıyor. Geceleri otomobil kullanımı yaklaşık % 20 iken, ciddi kazaların % 40’ı karanlıkta gerçekleşiyor. Bu sebeple, Mercedes-Benz ışık sistemlerinde yıllardır yeniliklerini sürdürüyor.

Yeni S-Serisi’nde yer alan yeni LED Akıllı Işık Sistemi ve kademeli arka aydınlatma grubu ile Mercedes-Benz, güvenlik konusundaki öncülüğünü koruyor.S-Serisi modellerinde en baz versiyonda bile LED teknolojisinin tüm iç ve dış ışıklandırma aksamlarına uygulanması, bir ilk olma özelliğini de taşıyor.

Otomotivin aydınlanması
Işıklandırma aksamlarında LED kullanılması demek, klasik ya da Xenon gaz deşarjlı ampullerin aksine neredeyse otomobilin tüm ömrüne denk olan 10.000 saatlik ömürleri sayesinde bir daha ampül değiştirmeye gerek olmaması demek. LED ışık kaynakları çok düşük enerji tüketimleri ile günümüz gerekliliklerini de karşılıyor. S-Serisi’nde yer alan standart bir LED ampul, enerji tüketimini konvansiyonel halojen ampule göre % 72 azaltıyor. Başka bir deyişle, kilometre başına 2.1 g daha az CO2 emisyonu sağlıyor. Ayrıca LED teknolojisi, 5500K’lik renk sıcaklığı ile gün ışığına en yakın renk tonu sunarak klasik ya da Xenon ampüllere kıyasla sürücünün gözünü daha az yoruyor. LED farlar hava, ışık ve sürüş koşullarına otomatik olarak adapte olup sürüş konforunu artırıyor ve her durumda en uygun görüşü garanti ediyor.

Zeka zamana ayak uyduruyor
Mercedes-Benz yıllardır yenilikçi far fonksiyonlarındaki gelişmelerin öncüsü. Bu durum Akıllı Işık Sistemi için oldukça belirgin: Aktif köşe dönüş aydınlatması, konvansiyonel farların aydınlatmasında % 90’lık bir iyileşme sağlıyor. Otomobilin hızı 90 km/s ve üzerinde olduğunda, otoyol modu devreye giriyor, farların aydınlatma menzilleri %60’a kadar bir oranda artırılabiliyor. Akıllı ışık sisteminin genişletilmiş sis lambaları düşük görüş menziline sahip yerlerde sürücünün oryantasyonuna yardımcı oluyor. Öne çıkan bir diğer özellik de, yaklaşan ve yakında olan otomobilleri stereo kamera sistemi ile kontrol eden adaptif uzun far yardımcısı. Bu özellik ile uzun farlar devreye alındığında aydınlatma alanına giren diğer araçlar müstakil olarak kısa farlar ile aydınlatılırken bu araçların etrafından uzun farlar aydınlatmaya devam edebiliyor. Bu sayede, uzun farlar diğer sürücüleri rahatsız etmeden ve tehlikeye sokmadan devamlı açık kalabiliyor.

Işığın felsefesi
Mercedes-Benz Otomobil Geliştirme, Işık Sistemleri grubunun başında olan Uwe Kostanzer “Işık sistemimizi geliştirirken uyguladığımız felsefe, durmadan gelişen trafik güvenliği ile şekilleniyor. Bu sebeple, ışık sistemi ile ilgili yenilikleri, müşterimize bir değer katıyorsa üretiyoruz.” diyor. Uwe Kostanzer ve ekibi, 2003 yılında aktif farlar ile başlayan, 2013 yılında kademeli arka aydınlatma grubu ile devam eden altı dünya prömiyerine imza attı.

Katma değer için kademeli parlaklık
Gerçek bir yıldız çok parlamaz ya da diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmaz. Mercedes-Benz bilgeliğini yenilikçi kademeli arka aydınlatma grubu ile bir defa daha gösteriyor. İlk olarak arka aydınlatma grubunun karakteristik tasarımı dikkat çekiyor. Ancak bu ışıklar, aynı zamanda fonksiyonları ile de farklılaşıyor. Arka aydınlatma grubunun parlaklığı, gündüz ya da gece oluşu, dur-kalk trafik ya da yüksek hızda sürüş durumuna göre farklı parlaklık seviyelerinde çalışıyor. Uwe Kostanzer bu durumu “Arka lambalarda fren ve dönüş sinyali özellikleri için parlaklığı, çevre parlaklığını da göz önüne alarak, üç seviyede ayarladık. Bu durum diğer sürücüler için oluşabilecek potansiyel göz kamaşma oranını önemli derecede azaltıyor, böylece diğer sürücülerin güvenliği için de önemli bir rol oynuyor.” şeklinde açıklıyor.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!