Otohaber

Porsche Macan Los Angeles’da tanıtıldı

Porsche Macan

İlk kez 1907 yılında düzenlenen ve bu yıl 106’ıncı yaşını kutlayan Los Angeles Otomobil Fuarı, otomotivin anavatanı olan Amerika’nın en önemli fuarlarından biri olarak gösteriliyor.

Bu yıl Los Angeles fuarının diğer bir özelliği ise Japonya’da düzenlenen Tokyo Otomobil Fuarı’yla aynı tarihe denk gelmesi oldu. Bu nedenle bazı markalar, önemli modellerinin dünya lansmanı için iki fuardan birini seçme konusunda bir hayli zorluk yaşadı. Porsche, tamamen yeni bir model olan küçük SUV modeli Macan’ın dünya tanıtımı için Los Angeles’ı seçerken, diğer bir önemli modeli olan 570 beygirlik Panamera Turbo S’in dünya lansmanını Tokyo’da gerçekleştirdi. Dünya tanıtımı her ne kadar Los Angeles’ta yapılsa da, aynı saatlerde bir başka Macan’ın üzeri Tokyo Fuarı’nda açıldı.

Macan’ın tanıtımına, aynı zamanda Porsche marka elçisi de olan dünyaca ünlü tenisçi Maria Şarapova katıldı. Geceye raketiyle değil, Macan’la eşlik eden Şarapova, araç hakkındaki izlenimlerini anlattı ve bolca poz verdi. Macan’ın fuar öncesi tanıtımında komedyen Jerry Seinfeld ile ünlü oyuncu Patrick Dempsey’de yer aldı.

4.699 mm boya, 1.923 mm genişliğe ve 1.624 mm yüksekliğe sahip olan aracın dingil mesafesi 2.807 mm olarak açıklandı. Temellerini paylaştığı Audi Q5′ten 70 mm daha uzun, 24 mm daha geniş ve 30 mm daha alçak olan aracın iz genişlikleri de önde 35, arkada 36 mm genişlemiş.

Çok da sürpriz olmayan bir şekilde önden bakıldığında küçültülmüş bir Cayenne’e benzeyen aracın arkasına geçildiğinde 918 Spyder’dan esinlenmiş gibi görünen LED stoplar dikkat çekiyor.

İç mekana geçildiğinde üç kollu sportif direksiyon simidi anında dikkat çekerken orta konsol ve düğmelerle dolu olan yatık tasarımlı vites konsolu Panamera’yı andırıyor.

Kaputu altında üç farklı V6 motor seçeneği bulunan Macan’ın 3.0 litre hacimli iki ünitesinden turbo dizel olanı 258 beygir güç ve 580 Nm tork üretirken çift turbo beslemeye sahip benzinli kardeşi 340 beygir güç ve 460 Nm torka sahip. Çift-kavramalı yedi-ileri vitesli otomatik şanzımanla 0′dan 100 km/s sürate 6.3 saniyede (Sport Chrono paketiyle 6.1 saniye) ulaşabilen turbo dizel modelin maksimum sürati 230 km/s olarak açıklanırken benzinli versiyonda bu veriler 5.4 saniye (Sport Chrono paketiyle 5.2 saniye) ve 254 km/s olarak açıklandı.

Şimdilik ailenin en güçlü versiyonu olan Macan Turbo’da kullanılan 3.6 litre hacimli ünite ise çift turbo beslemeye sahip.Toplam  400 beygir güç ve 550 Nm tork üretebilen aracın 0′dan 100 km/s sürate ulaşması 4.8 saniye (Sport Chrono paketiyle 4.6 saniye) sürerken maksimum sürati 266 km/s.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!