Green

Teknolojide Sınır Tanımıyor: smart electric drive

Smart Electric Drive

Elektrikli motora sahip yeni jenerasyon smart fortwo ve tasarım ödüllü ebike`ı Berlin caddelerinde kullanma imkanı bulurken, Brabus tarafından geliştirilen elektrikli bir smart modelini de inceleme şansı yakaladık.

Petrol türevi yakıtların çevreyi kirletmelerinin yanı sıra hızla tükenmekte olduğu günümüzde alternatif yakıt arayışlarının en gözde teknolojisi hiç kuşkusuz elektrikli otomobiller.

Çoğu marka elektrikle çalışan otomobiller geliştirmek için kolları sıvadı ve çok az sayıda marka bu otomobilleri satışa sunmaya başladı. Elektriğin avantajlarını farkeden otomobil üreticileri, hibrid modellerle başladıkları yolculuğa artık tamamen elektrikle çalışan ve çevre dostu modellerle devam ediyorlar. Bu modeller arasında en önemli yerlerden birisini ise hiç kuşkusuz Daimler’in sıra dışı markası smart alıyor.

Swatch ve Mercedes-Benz işbirliğiyle yollara çıkan smart, küçük boyutlarının sağladığı avantajıyla kısa sürede Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada çok sevildi. Zaman zaman dört kapılı model denemeleri olsa da smart akıllarda en çok fortwo model ailesiyle kalmayı başardı. Düşük yakıt tüketimi ve farklı tasarımıyla çok farklı bir sınıf yaratan smart fortwo, mühendislerin uzun süre üzerinde çalıştığı elektrikli versiyonuyla da Avrupa’nın ilk elektrikli otomobillerinden biri olarak, önemli bir kilometre taşı oldu.

Sıfır emisyon değeriyle diğer tüm yakıt türlerinin pabucunu dama atan elektrikli smart, şimdi de yenilenen ve her yönüyle geliştirilen güncel versiyonuyla bayrağı bir adım ileriye taşıyor. Bu noktada elektrikli smart’ın geçirdiği evrimden bahsetmeden önce sıfır emisyon değeri kavramına değinmekte yarar var. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu konuda bir kavram karmaşası yaşandığına inanıyorum. Elektrik üretimi için doğal olarak ortaya bir emisyon salımı çıkması bu kavram karmaşasının yolunu açıyor. Aslında bu noktada sıfır emisyon aracın hareket halindeyken çevreye saldığı karbondioksit değeri ile ölçüldüğünden sıfır emisyon tanımı son derece yerinde bir kavram. Aksi takdirde aynı durumu benzinli ve dizel yakıtlar için düşünecek olursak, bu yakıtların elde edilip, işlenmesi sırasında ortaya çıkan emisyon değerlerinin de araçların emisyon salımı değerlerine eklenmesi gerekirdi ki, bu da ortaya çok daha kötü bir tablo çıkarırdı.

Bu kadar emisyon dedikten sonra gelelim şimdi de asıl konumuz olan elektrikli smart fortwo modeline… Berlin’de gerçekleşen dünya lansmanında yeşille iç içe şehirde kullanma imkanı bulduğum çevreci smart electric drive ile oldukça hoş vakit geçirdiğimi ve gerçekten araçtan etkilendiğimi belirtmeden geçemeyeceğim. Son 5 yıldır süren gelişmelerin vardığı son noktayı temsil eden smart fortwo ailesinin coupe ve cabrio versiyonlarında kullanılan 55 kW gücündeki elektrik motoru sayesinde araç, 0-60 km/s hızlanmasını 4.8 saniye gibi iddialı bir sürede gerçekleştirebiliyor ve 125 km/s hıza ulaşabiliyor. 17.6 kws kapasiteli batarya sayesinde de bu iki kişilik eğlence aracı şehir içinde tam şarj ile 145 kilometre mesafe katedebiliyor. Yine diğer markalarda olduğu gibi smart’ın elektrikli versiyonlarında da isteğe bağlı olarak aracı alanlar bataryayı aylık bir ücret karşılığında kiralayabiliyorlar.

1 saatten kısa sürede hızlı şarj

Aracı satın almak isteyenler siparişlerinde hızlı şarj opsiyonunu da tercih edebiliyorlar. Gövdeye yerleştirilen 22 kw’lik şarj sistemi batarya tamamen boşken 1 saatten kısa sürede tamamen şarj edebiliyor. Bu sistemi kullanabilmek için özel bir şarj kablosu ve hızlı şarj istasyonları veya eve veya bir duvara yerleştiilebilen ve wallbox adı verilen bir şarj kutusu gerekiyor.

Bu operasyon için smart, dünyanın önde gelen teknoloji çözümleri markası SPX ve e-şarj konusunda uzman ve wallbox sisteminin tasarımcısı KEBA ile çalışıyor. Eğer müşteri ev veya duvarına bir wallbox kurmak isterse smart satış departmanı SPX ile temasa geçiyor ve SPX uzmanları bölgesel şartları test ediyor. Şartlar uygun hale getirilince KEBA devreye giriyor ve wallbox monte ediliyor.

Bu noktada iki farklı wallbox arasında tercih yapılabiliyor. Basic ve Connected adı verilen bu iki kutu da hızlı şarja uygun… Basic ev tipine daha uygunken, Connected ise müşterilerin internet bağlantısı ve web ağlarını kullanarak sistemi uzaktan harekete geçirmesine olanak tanıyor.

Bu sistem sayesinde iPad veya iPhone gibi bir cihazla aracınızla bağlantı kurabiliyor ve aracın motorunu çalıştırıp, durdurabiliyor, iç ortam sıcaklığını ayarlayabiliyor, şarj işlemini başlatıp kesebiliyor, hatta şarj sistemine aracı kilitleyebiliyorsunuz. Evet yanlış duymadınız, tüm bunları sadece tek bir dokunuşla yapabiliyorsunuz.

Almanya’da elektrikli smart fortwo 18 bin 190 euro, coupe versiyonu ise 22 bin eurodan satışa sunulan araç için aylık batarya kirası ise 65 euro olarak belirlenmiş. Eğer kiralamak yerine batarya ile birlikte aracı satın almak isterseniz smart fortwo coupe’nin fiyatı 23 bin 680 euro, cabrio’nun fiyatı ise 26 bin 770 euroya çıkıyor. Ülkemizde bu sistem kullanılmaya başlandığında vergilerle fiyatların biraz daha yüksek olacağı şimdiden kesin gibi…

Sayfalar: 1 2

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!