Ekonomi

Tofaş Ar-Ge, 8 milyon Euro bütçeli AB projesi

Tofas ArGe

Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında düzenlenen ve Robotların montaj hattında kullanım olanaklarının artırılmasını amaçlayan Robo-Partner projesinin ilk toplantısı, 19-20 Kasım tarihlerinde gerçekleştirildi.

8 ülkeden 14 kurum ve kuruluşun işbirliğiyle başlatılan, Türk Otomotiv sanayinin öncü kuruluşu Tofaş’ın koordinatörlüğünü ve bütçe yönetimini üstlendiği 8 milyon Euro bütçeli projenin koordinasyon toplantısına, Tofaş yetkililerinin yanında, Avrupa Birliği komisyon üyeleri, Tübitak yetkilisi ve proje ortağı firmaların yetkilileri katıldı. Robo-Partner, üretim teknolojileri alanında Türkiye’den bir firma tarafından yürütücülüğü yapılan ilk AB 7. Çerçeve projesi oluşuyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

Avrupa Birliği tarafından 7. Çerçeve “Geleceğin Fabrikaları” programı kapsamında desteklenen ve Tofaş Ar-Ge Merkezi Üretim Teknolojisi Geliştirme Birimi’nin koordinatörlüğünü yaptığı Robo-Partner projesinin ilk toplantısı, 19-20 Kasım tarihlerinde Tofaş’ın Bursa’daki Fabrikası’nda gerçekleştirildi. 8 ülkeden 14 kurum ve kuruluşun işbirliğiyle başlatılan projenin koordinasyon toplantısına, Tofaş yetkilileri ile birlikte Avrupa Birliği komisyon üyeleri, Tübitak yetkilisi ve proje ortağı firmaların yetkilileri katıldı. 8 milyon Euro bütçeli Robo-Partner projesinin koordinatörlüğünü ve bütçe yönetimini üstlenen Tofaş, Ar-Ge çalışmalarına verdiği önemi bir kez daha kanıtladı.

Robo-Partner projesiyle; Tübitak NMP Alanı Ulusal İrtibat Noktası yetkilisi Burak Tiftik, “Tübitak AB Çerçeve Programlar Ofisi koordinasyonunda yürütülmekte olan 7. Çerçeve Programı kapsamında; Nanobilimler, Nanoteknolojiler, Malzemeler ve Yeni Üretim Teknolojileri Alanı, 2013 Geleceğin Fabrikaları çağrısına sundukları Robo-Partner projesinin Avrupa Komisyonu’nca başarılı bulunmasından dolayı memnuniyetimizi dile getirmek isterim. Umarım Avrupa’dan katılan diğer proje ortakları da Tofaş’ın koordinatörlüğünde yürütülen projenin, çıktılarından azami ölçüde faydalanırlar.” diye konuştu.

Avrupa Komisyonu Proje Teknik Danışmanı Prof. Koorosh Khodabandehloo ise “Tofaş’ın liderliğini üstlendiği Robo-Partner projesi için ciddi bir rekabet yaşandı. Genellikle çok sıkı değerlendirmeden geçen 8-10 projenin sadece 1’i kabul edilir ve finansman sağlanır. Tofaş, dünya çapında robotik araştırma projesini çok iyi yönetecek. Tofaş’ın uzmanlığı ve liderliği, başlama toplantısı çok iyi organize edilen bu projeden gelecek yıllarda gerçek sonuçlar alınmasını sağlayacak. Ortaklığımız da sektöre önemli katkı yapacak. İnsan-robot işbirliğindeki çalışma istasyonları geliştirilmesiyle, etkin üretim kabiliyeti yaratılarak fiziksel engeli yüzünden

çalışamayan kişiler eşit şartlarda iş imkânına kavuşacak. Projenin sonuçları, Avrupa endüstrisinin gelecekteki ticari sürekliliğine etkisinin yanı sıra ciddi araştırma katkıları yapacaktır.” şeklinde konuştu.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!