Tutku

Volkswagen Golf 40 Yaşında

VW Golf 40 Yil

29 Mart 1974 yılında ilk Golf piyasaya sunulduğunda beklentiler büyük olmasına rağmen, bu denli bir başarı hayal edilemezdi. Geçen 40 yılda, 7 farklı jenerasyona sahip olan Golf, 30 milyon adetten fazla sattı. C segmenti kompakt hatchback temsilcisi günümüzde de en iddialı otomobiller arasında yer alıyor.

vw_golf_1

İlk Golf Wolfsburg’da 1974 yılında üretildi. Beetle’ın motoruna sahip araç, modern önden çekişli otomobil teriminin ilk temsilcilerinden sayılıyor. Beetle’ın halefi olarak görülen otomobilin ilk performanslı versiyonu Golf GTI 1976 yılında piyasaya sunuldu. Bu otomobil,1780 cc’lik bir üniteyle satışa sunuldu. 110 HP güç, 140 Nm tork üreten bu motor ile GTI’ların atası olarak görülür.

 

 

vw_golf_2

1983 yılında ise dünyada büyük beğeni toplayan modelin ikinci nesli olan Golf II piyasaya sunuldu. 1984 ile 1986 yılları arasında birkaç makyaj operasyonundan geçen model, segmentinin en iyi otomobilleri arasına girdi.

 

 

 

vw_golf_3

Üçüncü jenerasyon Golf, Ağustos 1991’de Volkswagen’in güvenlik anlayışında çağ atlatacak özelliklerle satışa sunuldu. Bu Golf, ön bölümde hava yastıkların sahip ilk model olması yönüyle büyük önem taşıyor. Ayrıca otomobilin gövdesi çarpışma dayanıklılık geliştirmelerinden geçti. Golf III’ün bir diğer özelliği ise ilk 6 silindirli V6 ve 1993 yılında ilk direk enjeksiyonlu dizel motor TDI ile sunulmasıdır.

 

 

vw_golf_4

Volkswagen tasarımcısı Harmut Warkub’un önderliğinde hayat bulan Golf IV, ESC sistemiyle 1998 yılında satışa sunuldu. Yine aynı yıl modelin dört çeker versiyonu olan 4Motion seçeneği ile satışa sunulan modelde bir yıl sonra ise Almanya’da ESC sistemi standart olarak sunulmaya başlandı. Ayrıca modelde ilk direk enjeksiyonlu motor(FSI) ve pencerelerdeki hava yastıkları beraber 2002 yılında modelin seçenekleri arasında yerini aldı. 2002 yılı bitmeden 250 km/s maksimum hızı ile dikkat çeken Golf R32 de modelin performanslı versiyonu devrim niteliğindeki çift kavramalı DSG şanzımanla beraber satışa sunuldu.

 

vw_golf_6

Sevilen kompakt hatchback modelinin 5’inci jenerasyonu ise geliştirilmiş performansı ve yüksek konforu ile 2003 yılında beğeniye sunuldu. Model, ilk defa yan hava yastıklarıyla satışa sunularak, güvenlik konusunda iddialı olduğunu kanıtladı. Ayrıca 6 hava yastığı modelde standart olarak sunuluyordu. Golf V birçok alanda yeniliğe gitti. Bi-xenon farlar, dört bağlantı kollu süspansiyon, 7 ileri DSG şanzıman ve panoramik cam tavanının yanında 2006 yılında ilk TSI motor da Golf V’in önemli yenilikleri arasında yer aldı. 2007 ve 2008 yılları arasında modelin CrossGolf ve Estate versiyonları da sunuldu.

 

vw_golf_5

2008 yılından 2012 yılına kadar toplam 2.85 milyon adet üretilen Golf VI, selefi gibi güvenlik unsurlarıyla öne çıktı. EuroNCAP çarpışma testlerinden aldığı beş yıldız onu bu konuda iddialı otomobiller arasına sokmayı başardı. Bu modelde TSI motor yelpazesi genişletildi ve Golf tarihinin en az yakıt tüketen ikinci TDI motoru satışa sunuldu. 3.8lt/ 100 km yakıt tüketimiyle dikkat çeken Golf VI’da park asistanı da bulunuyordu.

 

 

vw_golf_7

Modelin en son neslinin dünya prömiyeri 2012 yılında yapıldı. 100 kg daha hafif olan bu model yüzde 23 daha az yakıt tüketimiyle de dikkat çekiyor. Günümüzdeki Golf TDI BlueMotion 100 km’de 3.2 litre yakıt tüketiyor. Ayrıca yeni yardımcı sistemlerinin de bulunduğu otomobilin plug-in hibrid versiyonu da satışa sunulacak. Hali hazırda 190 kilometre menzilli e-Golf adı verilen elektrikli otomobilinin yanında yer alacak olan GTE modelinin yalnızca elektrik enerjisiyle 50 kilometre menzili bulunuyor.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!