Otohaber

Yeni Nissan X-Trail

nissan_x_trail_2014

Yepyeni Nissan X-Trail, 2013 Frankfurt Otomobil Fuarı aracılığıyla dünya ile tanıştı.

Alışıldık engebeli görünümlerinden bazılarını kaybederken yontulmuş kaslı hatlara sahip daha kaliteli bir tasarıma kavuşan yeni X-Trail’in “bumerang” arka farları ve modern 19 inçlik alaşım jantları dikkat çekiyor. Üst modellerin tamamen LED lambalarından oluşan ön farlar ile gündüz yanan farlara sahip olacağını vurgulayan Nissan, aracın gelecek senenin ilk çeyreğinde satışa sunulacağını açıkladı.

Kabin içinde ilk olarak göze çarpan özellik krom, metal ve piyano siyahı renklerin kaynaşımı oluyor. “Tiyatro tarzı” oturma düzenine ek olarak, yedi koltuklu oturma planına geçebilmek üzere isteğe göre iki adet fazladan koltuk sipariş edilebilmesi de Nissan’ın sunduğu güzel ayrıcalıkalrdan biri. Düşük donanımlı modeller kumaş dokuma ile sunuluyor olsa da daha pahalı versiyonlar karşıt dikişlerle tamamen deri döşemelere sahip oluyor.

2014 X-Trail’in arka kapıları neredeyse 80 derece açılarak kabin içerisine kolay bir ulaşım fırsatı sunuyor. Ayrıca artık orta sıra koltuklarda oturanlar, uzatılmış dingil mesafesine teşekkürlerini sunarak daha fazla bacak ve diz alanına sahip olacaklar. Üçüncü sıra koltuklar, bagaj hacmini artırabilmek adına öne doğru katlanabiliyor. Benzer şekilde orta sıra koltuklar da arkaya yatırılıp kaydırılabiliyor.

Nissan’ın son nesil ALL MODE 4x4i sistemine kavuşan aracın bu donanımı, orta konsolda yer alan döner topuz aracılığıyla kontrol edilebiliyor. Nissan’ın yeni modelinin sürücüsü duruma göre iki çekişli sürüş modunu, Auto (otomatik) modunu veya sürekli dört çeker sistemine geçiş yapan Lock modunu tercih edebiliyor. 2014 model Nissan X-Trail aynı zamanda Aktif Sürüş Kontrolü ile üzerinde bulunduğu yolun üstündeki titreşim ve dalgalanmaları tespit ederek amortisör ve süspansiyon sönümlerini, dengeleme amacıyla otomatik olarak ayarlıyor. Aktif Motor Freni de araçta bulunan teknolojiler arasında. Bu sistem sayesinde motor virajlar alınırken veya duraklama için hız azaltılırken motor freni daha çok devreye giriyor.

Nissan yeni X-Trail’i Aktif İz Kontrolü teknolojisiyle donatarak araçta bulunan bir sensör aracılığıyla direksiyon/dönüş açısını, hızı, fren çabasını ve gaz pedalının serbest bırakılışını yansıtıyor, ve böylelikle her tekere uygulanması gereken freni hesaplayarak yetersiz dümenleme riskini en aza indirgiyor. Son olarak, Nissan’ın şık off-road aracı Yokuş Yukarı Kalkış Desteği ve İleri Tepe İniş Kontrolü gibi sistemlere de sahip olarak karşımıza çıkıyor. Aracın motor donanımları hakkında detaylı bilgiler, satış tarihine yakınlaştıkça yavaş yavaş ortaya çıkacaktır.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!