Otohaber

Bugatti Veyron EB 16.4 Super Sport

Bugatti Veyron EB 16.4 Super Sport

İnsan, Wolfgang Schreiber’in ağzından dökülen kelimeleri duyunca, sık sık kulaklarında ciddi bir sorun olduğu hissine kapılıyor

Bugatti’nin geliştirme şefi “İlk Veyron’u ürettiğimizde ulaştığımız 1001 HP’lik motor gücü aslında limitlerimizin yakınında bile değildi” cümlesiyle kibirden çok, sahip olduğu teknolojinin gururunu yansıtıyor.

2005 yılında yollara çıktığında 408 km/s’lik maksimum hızıyla döneminin en hızlısı olan Bugatti Veyron EB 16.4’ün bu unvanı, 2 yıl sonra kırılmıştı. 2010 yılında Bugatti için vakit yeniden en hızlı olma vakti ve bu yüzden Volkswagen Grubu’na ait olan Fransız üretici, Veyron’un “aşmış” bir versiyonunu geliştirerek en hızlı unvanını daha uzunca yıllar korumak istedi. Standart bir Veyron EB 16.4’ten 199 HP daha güçlü olan 1200 HP gücündeki Veyron 16.4 Super Sport’ta bu gücü elde edebilmek sadece tek işlem yapılmış: 4 turbo da büyütülerek basınç arttırılmış.

Ön tamponda yeni hava kanalları kullanılırken, arka aksın üzerinde yatan 8.0 lt’lik W12 motorun üzerinde yer alan kapağın formu da değiştirilmiş. Tampondaki difüzörün daha güçlü hale gelmesiyle ise yüksek hızlarda arka aksa binen yük arttırılırmış. İşte hepsi bu!

Mekanik iyileştirmelerin yanında aerodinamide de değişiklikler yapılırken, tüm işlemlerde gösteriş ve iyi görünümden önce fonksiyonellik ön planda tutulmuş. Şimdi Volkswagen’in Aşağı Saksonya’daki Ehra-Lessien pistine gidebiliriz; tabii süper sporcuyu ısıtmak kaydıyla. Rekor denemesini yapacak olan test pilotu Pierre-Henry Raphanel pistte 200 km/s sabit hızlı bir tur atarken, bu turda 1200 HP’lik canavar, potansiyelinin sadece 200 HP’sini kullanıyor.

Veyron 16.4 Super Sport’un ilk denemesinde uyduğu bağlantılı hız ölçüm cihazı 428 km/s’yi ölçerken, ters yöndeki denemede okunan maksimum hız 434 km/s. Ortaya çıkan 431 km/s’lik maksimum hız değeri Guiness Rekorlar Kitabı’nın en yeni baskısında kendine yer bulacak. Pek çok yolcu uçağının havalandığı ve gökyüzünde uçtuğu bir hızda, asfalt üzerinde giden yer roketinde sürücü açısından en büyük değişim 400 km/s barajından sonra gerçekleşiyor.

Dünyanın en pahalı otomobilleri ise şöyle sıralanıyor:

1- LykanHypersport
2- Bugatti Veyron Super Sport
3- Koenigsegg Trevita
4- Lamborghini Sesto Elemento
5- Ferrari 599XX
6- Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport
7- Pagani Zonda Cinque Roadster
8- Lamborghini Reventon Roadster
9- Maybach Landaulet
10- Koenigsegg CCXR

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!