Otohaber

Kalp atışını gösteren Lexus RC F

Lexus RC F

Teknoloji artık öyle bir noktaya geldi ki, hayatımızın her alanında bizlerle birlikte iç içe olup, neredeyse duygusal bağ kurma aşamasına geldi. Bu genel olarak arabalar için de geçerlidir. Lexus son teknoloji ürünlerinden yola çıkarak sürücünün kalp atışları ile birlikte parıldayan bir otomobil üretti. Lexus‘un söz konusu prototip modelinin dış yüzeyinde özel bir boya maddesi yer alıyor.

Aracın sürücüsüne bağlanan bir sensör ile kalp ritimleri ölçülüyor ve algılanan ritimler otomobilin dışına ışık olarak yansıyor. Dolayısı ile araç kullanıcıya özel bir şekil almış oluyor. Ve pek yakında bu kullanılan teknolojinin sürücünün duygu ve hatta düşüncelerini bile anlayacağını ortaya çıkaracağını düşünüyoruz. Bu araç için şimdilik çok erken diyebiliriz. Çünkü trafikte sık sık yanıp sönen araçların görünmesi dikkat dağıtabilir. Dolayısı ile sık sık kazalara rastlanması söz konusu olabilir. Zaten şu aşamada bu araçlara kavuşmanın pek mümkün olmayacağını biliyoruz. Çünkü gerek maliyet, gerek donanım olsun henüz tam anlamı ile hazır değil. Ancak teknolojide gelinen nokta öyle bir seviyeye ulaştı ki bu hızla devam edilirse yakında şoförsüz araçlar, uçan araçlar hayal olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşecek.

Tüm sınırları sonuna kadar zorlayan Lexus bu konuda ilk adımı atmış gibi görünüyor. Bakalım her gün yenilenen teknoloji bize başka neler getirecek. Ancak net olan bir durum var, tüm firmalar yerinde saymayacak ve bu teknoloji alıp başını gidecek.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!