Otohaber

Kia keyif veriyor ve bunda çok ciddi

Kia Provo

Provo ile Kia açık bir mesaj veriyor: Küçük bir spor coupe böyle olmalı

Kia’nın Frankfurt’taki Avrupa Dizayn Merkezi’nin Başkanı Gregory Guillaume çok iddialı: “Bu otomobilin yaşadığını göreceksiniz.” Ardından da kapıyı açıyor ve Provo ile ilk kez karşılaşıyoruz. Zorro’nun maskesinin hatırlatan burnu saldırıya hazırmış gibi hissettiriyor. “Sandstorm metallic” adlı (metalik kum fırtınası) renge sahip otomobilde en küçük bir retro işareti görmüyoruz. Bu heybetli konsept otomobilin altında ağır başlı Rio’nun yattığına inanmaz çok zor. Turuncu renkli tavan, C sütunlarının birer takla barı gibi algılanmasını sağlıyor.

Kia’nın Cenevre’de GTI avcısı Pro Ceed GT’yi de sergilemiş olması kesinlikle bir rastlantı değil. Çünkü iyi görünümlü ağır başlı otomobiller artık Koreli üreticiye yetmiyor.

Provo’nun motorunu yakın bir zamanda satın alabileceğiz: Pro Ceed GT’nin 204 HP’lik 1.6 DCI-Turbo motoru. İlave bir elektromotor ise arka tekerleklere güç gönderiyor. Yani Provo aslında bir 4×4 hibrid. Provo, damarlarında kandan çok benzin dolaşanların hafta içi işlerine gidip geldikleri, hafta sonları ise yarış pistlerine aktıkları Alfa Romeo’ların var olduğu 60’ların ruhunu taşıyor.

Provo’nun seri üretim şansının ne kadar olduğu hakkındaki sorumuza Guillaume “Kia bu tür şov otomobillerinde her zaman çok ciddi olmuştur” gibi sevindirici bir cevap veriyor. Yani bunu bir “evet” olarak kabul ediyoruz.

Sonuç

Kia, ulaşılabilir spor copue nişini yeniden hayata döndürmeyi planlıyor. Yani retro rüküşlüğü olmayan karakter sahibi araçlar… Küçük Provo’nun üzerindeki şov unsurlarını gözardı ettiğimizde, tam da böyle bir otomobil olabileceğini görüyoruz.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!