Otohaber

Mercedes-Benz, elektrikliler yerine hibride yatırım yapacak

Mercedes-Benz BlueTec Hybrid

Avrupa ve Amerika’daki emisyon kısıtları, Mercedes-Benz’i hibrid modellere yöneltiyor.

Mercedes-Benz, Avrupa ve Amerika’da yürürlüğe girecek olan emisyon kriterlerine plug-in hibrid modeller çıkararak uyum sağlayacağını duyurdu. Elektrikli otomobillere diğer markalara göre uzak duran Mercedes-Benz, plug-in hibridlerin elektrikli otomobillere fark atacağına inanıyor.

Özellikle Avrupa’da yükselen çevre bilinci, büyük motorlu güçlü otomobiller üreten otomobil markalarını zorlayacak gibi gözüküyor. İngiliz Autocar dergisine konuşan Mercedes tasarım ekibinin başı Thomas Weber, C serisi ve yukarısı modeller için 2020 yılı ve ötesine gidebilmenin yolunun plug-in hibrid elektrikli araçlar olduğunu söylüyor. Eylül ayında hibrid bir S Serisi çıkaracaklarını ve ilerleyen dönemde C Serisinde de bir hibrid olacağını belirten Weber, arkadan itişli mimarinin ürün gamına hibrid modeller eklemeyi kolaylaştırdığını da ekledi.

Kısıtlı menzil ve altyapı eksiklikleri nedeniyle çoğu otomobil alıcısının elektrikli otomobilleri taviz vermek olarak gördüğünü söyleyen Mercedes yetkilisi, elektrikli otomobillere olacak talebin Smart ForTwo ve B Serisi gibi küçük ve hafif şehir otomobilleri klasmanında olacağını düşünüyor.

Mercedes-Benz, C Serisi, E Serisi ve S Serisinde hibrid versiyonlar çıkarmaya çoktan başladı. Hibrid ürün gamının en son üyesi C300 BlueTEC Hybrid. 6,5 saniyede 100 km’ye çıkan araçta 25 hp ve 191 lb-ft tork gücünde elektrikli bir motor var. 2,1 litrelik 4 silindirli turbodizel motor 7 kademeli otomatik şanzımanla dağıtılıyor.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!