Otohaber

Porsche Cayenne makyajlandı

Porsche Cayenne 2015
  • Porsche Cayenne 2015
  • Porsche Cayenne 2015
  • Porsche Cayenne 2015
  • Porsche Cayenne 2015

Porsche’nin 2002 yılında yollara çıkardığı ve markanın dinamosu haline gelen Cayenne, makyajlandı. Gençleşen model ekim sonunda Türkiye yollarındaki yerini alacak.

Alman markayı SUV sınıfında küçük kardeşi Macan ile birlikte başarılı bir şekilde temsil eden Cayenne, geniş iç mekanı, hassas direksiyonu, yüksek viraj kabiliyeti performansıyla dikkat çekerken, modelin ilk jenerasyonu 2002 yılında ilk yollara çıktığından bu yana bir kez makyajlandı. 2010 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan ikinci nesil Cayenne ise daha dinamik, daha etkileyici ve daha teknolojik bir yapıya sahipti. Aradan geçen 4 yıl boyunca onu yollarımızda görmeye alıştık. Hatta pek çok Porsche sahibi SUV Cayenne’i benimseyemedi, hatta marka algısını düşürdüğün söyleyenler bile var. Fakat SUV modeller Porsche’yi en karlı markalardan biri haline getirirken, Alman marka da Cayenne’in yanına Macan’ı da ekleyerek eleştirilere

Makyaj operasyonu kapsamında gençleşen Cayenne’de göze çarpan ilk değişiklikler aracın ön tasarımında yer alıyor. Geniş ızgara, yeniden tasarlanan ön tampon, öndeki hava girişlerindeki keskin hatlar değişiklikler arasında… Far grubunda ise, LED kullanılmış. Ayrıca otomobilin kaputu da genişletilmiş ve daha belirgin hatlara kavuşmuş. Diesel, S ve S E-Hybrid versiyonlarda standart olarak sunulacak dört noktalı hareketli LED gündüz farına ek olarak, Turbo versiyonda Porsche Dinamik Aydınlatöa Sistemi’nde sunulan gündüz farları opsiyon listesinde yer alıyor. Arka bölümde daha keskin stop lambaları dikkat çekerken, LED’ler teknolojisi kullanılıyor. Yenilenen stoplara ek olarak, 2015 Cayenne’de elden geçirilmiş arka tampon ve egzoz çıkışları da göze çarpıyor.

Makyajlı Cayenne’nin kaputunun altındaki en büyük değişiklik ise, Cayenne S’de kullanılan 3.6 litrelik V6 motorun elden geçirilerek gücünün 420 HP ve 550 Nm’e çıkartılması olmuş. Atmosferik 4.8 litrelik V8 motor ise ekstra kazandırılan 20 HP ve 50 Nm tork değeriyle 0’dan 100 km/s hıza 5.5 saniyede ulaşmayı başarıyor.

Porsche Cayenne’deki büyük yeniliklerden bir tanesi de Cayenne S E-Hybrid versiyon. 3.0 litreli V6 motorunun ürettiği 333 HP ve elektrikli motorunun 95 HP’lik gücü ile iki motorun kombinasyonu 416 HP güç üretirken, 590 Nm’lik bir tork değerine sahip. 0’dan 100 km/s hıza 5.9 saniyede çıkan bu versiyonun maksimum hızı ise 243 km/s olarak açıklanıyor. Yalnızca elektrikli motoruyla 124 km/s maksimum hıza çıkabilen Cayenne S E-Hybrid, elektrikli motoruyla 18 ile 36 km arasında yol yapabiliyor.

Geniş ve ferah iç mekanda, çok fonksiyonlu direksiyon simidi, direksiyon arkasındaki kulakçıklar ve geliştirilmiş Auto Start/Stop Plus sistemi 2015 Cayenne’de dikkat çeken diğer detaylar arasında yer alıyor.

2015 Porsche Cayenne’in Türkiye fiyatı henüz belli olmasa da ekim ayının son günlerinde Türkiye’de de Avrupa ile birlikte satışa sunulacak.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!