Tutku

Tahta Şasili ve Elektrikli Bir Porsche: P1

Porsche P1

Porsche tasarımı ilk otomobilin şasisi tahtaydı ve saatte 35 km hız yapabiliyordu. Bir yüzyıldan fazladır bir depoda oturduktan sonra, Porsche 1898 Egger-Lohner C2 elektrikli aracı, Almanya’daki Porsche müzesinde sergilenmeye başladı.

Ferdinand Porsche tarafından tasarlanan ilk araç 1898 model bir Egger-Lohner elektrikli otomobildi. Egger-Lohner bir Porsche aracın tüm parçalarına “P1” damgası bastığı için modelin lakabı da P1 kalmış. 1898 yılı için bu tasarım bizim şimdi sportif ve son teknoloji dediğimiz türdendi. Elektrikli motoru ve coupé’a dönüşebilen Phaeton – fayton- tasarımıyla bu sıfatı da doğrusu hak ediyormuş.

Menzili bugünkü elektrikli otomobillerden farksız..

3 hp gücündeki motor, kısa süreli çıkışlarda 5 hp’ye çıkabiliyormuş. 130 kg ağırlığındaki aracın son hızı ise çok alçakgönüllü: 35 km. Bu hızı kontrol etmek içinse 12 kademeli şanzıman kullanılmış. Hem yazlık hem kışlık kullanım için tasarlanan otomobilin menzili neredeyse bugünkü elektrikli otomobiller kadar: 80 km.

22 Yaşında bir otomobil tasarımcısı: Ferdinand Porsche

P1, dışardan bakıldığında bir at arabasına benziyor. Porsche markasını üzerinde taşıyan ilk otomobil olmasa da, araç 22 yaşındaki Ferdinand Porsche’un ileri görüşlülüğünü gösteriyor.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!