Bilgi

Yeni Nesil Kompakt Otomobillerde 4MATIC, dört tekerlekten çekiş sistemi

Bu yeni geliştirme, diğer tüm 4MATIC modellerinde olduğu gibi, yüksek çekiş gücü, üstün çeviklik ve buna ek olarak optimum sürüş güvenliği ve enerji verimliliği ile sunuyor.

Mercedes-Benz’in yeni nesil kompakt otomobilleri olan A-Serisi, B-Serisi, CLA-Serisi ve GLA-Serisi’nde sunulan, yeni geliştirilmiş 4MATIC dört tekerlekten çekiş sistemi, diğer tüm 4MATIC…

Yenilikçi Entegrasyon
Kompakt modeller için üretilen yeni 4MATIC’in en yenilikçi kısımları arasında, çift kavramalı 7 ileri oranlı şanzımana entegre edilmiş arka aks çıkış mili ve elektrohidrolik olarak kontrol edilen çok diskli kavramanın entegre edildiği diferansiyel bulunuyor. Bu da çekiş gücünün ön ve arka aksta tamamıyla değişken olarak dağıtılabilmesini sağlıyor. Arka güç aktarma ünitesine giden performans akışı, tamamen ana şanzımana entegre ve kendi yağ sistemiyle yağlanan kompakt bir güç çıkış ünitesi (PTU) ile sağlanıyor. Bu tasarımın diğer avantajları da sınıfındaki diğer araçlardaki sistemlerden daha düşük bir sistem ağırlığına sahip olması ve yüksek verimliliği. Tüm 4MATIC modelleri aynı önden çekişli versiyonları gibi enerji verimliliği açısından göz dolduruyor.

Yeni nesil kompakt otomobiller için geliştirilen 4MATIC sistemi, bütünüyle yeni ve özellikle yeni önden çekişli sürüş modelleriyle işbirliği içinde çalışması için tasarlandı.

Sürekli Değişken Sürüş
Tamamen değişken tork dağılımı, diferansiyele entegre edilmiş elektrohidrolik kavrama tarafından sağlanıyor. Temel prensip, çok diskli kavrama ayrıldığında aracın tamamen önden çekişli olarak güç aktarımı yapması şeklinde. Eğer çok diskli kavrama devreye girerse, arka aks oyuna dâhil oluyor. Yine de, çekiş gücü, duruma göre değişken olarak ön ve arka akslara dağıtılabiliyor. Diferansiyele entegre rotor tipi pompa, çalışma basıncını büyük bir hızla hazırlayarak arka aksı milisaniyeler içerisinde devreye sokuyor. Pompa, ön ve arka akslar arasındaki en ufak dönüş hızı farklılığında devreye giriyor ve değişken ayarlı bir valf, gerektiği kadar basınç uygulatıyor.

Zekice çözüldü
Yeni 4MATIC’in çalışma sistemi şu temel prensibi takip ediyor, “gerektiği kadar sık, mümkün olduğunca seyrek”. Eğer şartlar imkân verirse, kompakt 4MATIC modeller, neredeyse tamamen, oldukça ekonomik olan önden çekiş modunda çalışıyor. Eğer sürüş sırasında gerekirse, arka akstaki çekiş gücü anında hazırlanıyor. Ancak arka akstaki fazladan torka artık ihtiyaç duyulmadığı anda, örneğin ABS’nin kullanıma girdiği sert bir frenleme anında, arka aktarma organları devre dışı kalıyor ve tork sıfıra düşürülüyor. Eğer yük altında, önden ya da arkadan savrulma söz konusu ise, öncelikle çekiş gücü akslara dağıtılıyor ve böylece otomobil yeniden dengelenmiş oluyor. Eğer bu aracı dengelemeye yetmezse, 4MATIC’e entegre edilmiş olan, ESP ya da 4ETS çekiş kontrol sistemleri aracı yolda tutmaya yardımcı oluyor.

Bu strateji ile geliştiriciler optimum verimliliği üstün otomobil dinamikleri ve sürüş güvenliği ile birleştirmiş oldu.

Performans için üretildi
Kompakt modellerin güçlü AMG versiyonları, motor teknolojisi ve güç iletimi konusunda en yüksek standartları sağlıyor. Performans odaklı AMG 4MATIC dört tekerlekten çekiş sistemi geliştirilirken, tüm dikkat performans ve dinamizm kavramlarına yöneltildi. 4MATIC kontrol sisteminin AMG versiyonlarına uyarlanması 3 aşamalı ESP’ye dayanıyor. Tork dağılımı, çift kavramalı 7 ileri oranlı şanzımanın aktif sürüş programına bağlı durumda. ECO programında, arka aksa daha az tork sağlanıyor. Böylece sürüş karakteri daha sakin oluyor ve düşük devirle daha ekonomik bir sürüş stili benimseniyor.

SPORT ya da MANUAL modlarda, arka aksa tork sağlanma süreleri daha kısa ve aktarılan tork daha fazla ayarlanarak daha dinamik ve sportif bir sürüş stili elde ediliyor. Bu şekilde bireysel sürüş programları sürücünün kişisel sürüş stilini destekliyor.

Mercedes-Benz kompakt otomobillerde 4MATIC sistemi, A 250 4MATIC, A 45 AMG 4MATIC, B 220 4MATIC, CLA 250 4MATIC, CLA 45 AMG 4MATIC, GLA 250 4MATIC, GLA 200 CDI 4MATIC, GLA 220 CDI 4MATIC ve GLA 45 AMG 4MATIC tiplerinde 7G-DCT çift kavramalı şanzıman ile sunulmaktadır.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!