Otohaber

Audi Matrix OLED ışık sistemi

Modern far teknolojisi savaşlarında, Audi Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Matrix OLED farlar içeren konsept bir otomobili piyasaya süreceğini duyurdu. BMW ile lazer farları piyasaya kimin getirdiği konusundaki bir fikir çatışmasından sonra, Audi OLED (Organik LED) aydınlatma teknolojisini kendi zeki Matrix far teknolojisi ile birleştiriyor.

Bu teknolojide farlar karşıdan gelen aracın gölgesiyle açılıp kapanıyor böylece far nedeniyle göz kamaşması önleniyor. Bu farların en önemli özelliği diğer sürücülerin gözünü kamaştırmadan en etkili şekilde çalışmasıdır. Daha önceki Audi Matrix modelinde iyi kalitede ancak eski usül LED farlar kullanılıyordu ve otomobil üreticileri  daha yüksek teknolojili OLED’lere geçmeyi umuyordu. Otomobil üreticilerinin “nokta aydınlatma” olarak adlandırdığı OLED farlar normal LED farların aksine düzler.

İnce ve şekillendirebilir OLED’ler hantal olan LED farlara göre daha az yer kaplarlar. Audi’de daha çekici gelen şey OLED farların farklı parlaklık seviyelerinde kontrol edilebilen küçük parçalara bölünme yeteneğidir. Avrupa Pazarından A8 Matrix farlarında 50 adet LED kullanıyor. OLED’lerde tek bir birim çok sayıda parçaya bölünüyor ve her parça kontrol edilebiliyor; bu sayede bağımsız bir ışık kaynağı kadar etkili bir şekilde çalışıyor.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!