Otohaber

İsveçlilerin üst sınıf otomobili Volvo S90

Volvo S90

Tanıtımı gerçekleşmeden ve resmi resimleri yayınlanmadan oyuncak modeli internete sızdı.

Aslında Volvo’nun daha önce de bir S90’i vardı demek biraz haksızlık. Çünkü ilk S90, 900 Serisi’nin Volvo alfanumerik isimlendirmeye geçince isim değiştirmesiyle ortaya çıktı ve bu isim üretimin son iki yılında kullanıldı. Yerini alan modelse neden bilinmez ama S80 olarak adlandırıldı. S80, geleneksel Volvo uzun ömrüne sahip olarak aramızda 9. yılını kutluyor ve çok ilginç bir şey olmazsa pazara 10. yaşını kutladıktan sonra veda edecek.

2016 yılında Volvo yeni orta üst sınıf sedanını tanıtacak ve yeni modelin adı S90 olacak. Bu basit bir rakam büyüterek sınıf atlayalım hesabı değil, daha çok ürünleri birbiriyle ilişkilendirme stratejisi. Malum S60’la aynı altyapıyı paylaşan SUV’un adı XC60. Bu nedenle de XC90’la aynı altyapıyı paylaşan sedanın adı da S90 olacak. Böylece S90, Volvo’nun yeni modüler altyapısı üzerinde yükselen ikinci model olacak. Boyunun yine 5 metre sınırına fazlaca yakın olmasını bekliyoruz ama asıl sürpriz bu değil tasarımı olacak. Çünkü Volvo 2011’de gösterdiği Universe isimli konseptin tasarımın öğelerini yeni S90’da kullanmaya karar verdi. Bu da yolların en ilginç sedanlarından birinin üretim izni aldığı anlamına gelebilir. Otomobilin sınıfına lüks ve konfor konusunda yeni bir bakış açısı getirmesi beklenebilir.

Sonuçta XC90’da kristal vites topuzu sunan Volvo’nun bu konulara kafa yorduğu ortada. Tabii bu tür konularda şimdi söylenecek her söz spekülasyondan ibaret olacaktır. Fakat motor seçenekleri konusunda kendimizden emin konuşabiliriz. S90 piyasaya çıktığında tıpkı XC90 gibi 2.0 litrelik motorlardan oluşan bir yelpazeye sahip olacak. 2.0 litrelik dizel motorlar 190 beygir ve 225 beygir güç üreten versiyonlara sahip olacak. Bunun dışında 2.0 litrelik çift turbo beslemeli ve benzinli bir motorun elektrik motoruyla desteklendiği T8 de ürün gamının en tepesine oturacak. Bizi daha fazla ilgilendiren küçük hacimli motorlar hakkında konuşmak için de biraz erken. Volvo yakın zamanda yeni motorlarıyla ilgili daha fazla bilgi verdikçe bu netleşecektir ama 1.6 litre ya da 1.5 litre hacme sahip motorların S90 kaputu altında olmaması için hiçbir neden yok.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!