Karşılaştırma

Karşılaştırma: Honda Civic Type R, VW Golf GTI ve Renault Megane Trophy-R

1-honda-civic-type-r-vw-golf-gti-renault-megane-trophy-r

Karşılaştırma: Honda Civic Type R, VW Golf GTI ve Renault Megane Trophy-R

Honda TypeR Performans

Olağanüstü yaratıcı kadrosu ile Honda, 306 beygir gücünde bir canavarı yollara sürdüler. Bu yeni model ile birlikte daha fazla hızı beraberinde getiriyor. Yani aracın ivmelenmesi çok başarılı seviyede. Ancak bu modeller de dürüst olmak gerekirse virajlara girerken dikkat etmeniz gerekmektedir. Virajlara girerken tamamen uygun hızlarda giriş yapmanız gerekmektedir. Çünkü araç tutuşu Honda’nın belirttiği değerlerle uyuşmuyor. 

2-honda-civic-type-r-vw-golf-gti-renault-megane-trophy-r

5-honda-civic-type-r-vw-golf-gti-renault-megane-trophy-r

Golf GTI, Megane Trophy-R ve Honda TypeR arasındaki farklar.

Renaultsport  Megane 275 Trophy-R ve Volkswagen Golf GTI  genel olarak bakıldığında iyi bir yol arkadaşıdır. Megane Trophy-R 271 beygir gücünde, 2.0 litre Twin Turbo motor hacmine sahiptir. Ön süspensiyon sistemi çift aks ile oluşturulmuştur. Allevard kompozit ön yaylar, Akrapovic titanyum egzoz bulunduruyor. Tüm bu özellikler sonucunda aracın fiyatı 53.000 Euro olarak belirlenmiştir.

Golf GTI, 227 beygir gücü değerine karşın daha makul bir motor seçeneği sunabilirdi. Performans paketinde ekstra güç, daha güçlü ön fren balataları, havalandırmalı arka fren diskleri ve kolay dönen diferansiyel sistemi ile 41.000 Euro fiyatında. Civic Type R ise fiyat açısından bu ikisinin arasında azımsanmayacak 45.000 Euro değerinde ve Honda bunun bir yol yarışçısı olduğunu iddia ediyor. Civic gerçekten özel görünüyor. İlk izlenimime göre araç gayet havalı görünüyor. İkinci izlenimim ise şöyle ki bu araba herkesin beğenisine hitap etmeyebilir.

Ama stil anlatımın sadece küçük bir kısmıdır. Bu demektir ki aynı zamanda hızlı olmalı, yaşam tarzına ve çevreye de adapte edilebilir olmalıdır. Bu açıdan bakıldığında Golf her şeyi iyi yapmanın ustasıdır. En güçlüsü olmayabilir ama genel olarak bakıldığında aracın pedallarına varana kadar dikkatli bir yapıya sahiptir. Brecon B yollarında önünüze bir şey çıkması riskine rağmen oldukça iyi kontrol ediliyor. Adaptif amortisörleri iyi çalışıyor ve süspansiyonları tüm koşulları kontrol etmeye yarıyor, iyi tepki veriyor.

4-honda-civic-type-r-vw-golf-gti-renault-megane-trophy-r

Doğrusal hız

Golf düz ya da virajlı yollarda Civic’in yanına yaklaşamazken, Megane hepsini geçmektedir. Diğer iki aracın ötesindedir, frenler ve lastikler soğukken iyi idare edilmeli ısındıklarında da iyi konsantre olmalısınız. . Vites oranları çok daha kısadır. Maksimum gücü Civiv’den 800 rpm daha azdır.

Megane nerdeyse Civic kadar eğlenceli. Renault Civic’den daha iletişimsel bir direksiyona sahip yani daha hızlı ve tutarlı.

Golf puanları iç dizayndan topluyor. İç dizaynı harika ve biraz monokromatik. İlgi çeken tek renk direksiyonun çevresindeki kırmızı dikişler.

6-honda-civic-type-r-vw-golf-gti-renault-megane-trophy-r

3-honda-civic-type-r-vw-golf-gti-renault-megane-trophy-r

Megane Kabin Dizaynı

Bir gösterge paneli ve hız indikatörleri bulunduran Megan’ın kabininde görsel kaos hakim değil. Direksiyon simidi kalın kenarlı, Alcantara kaplı ve işçiliğiyle göz dolduruyor. Koltuk tasarımları ise oldukça derin olmasıyla dikkat çekiyor ve çok da rahat hissettiriyor.

7-honda-civic-type-r-vw-golf-gti-renault-megane-trophy-r

Civic’de ki küçük, kısa ve kalın direksiyon; yarım santimetre kalınlığında süetle kaplı derin koltuklar, yuvarlak alüminyum vites kolu dizayndaki mükemmel detaylardan. Civicle ilgili bir diğer şey ise şu: Japonlar elinden geleni en iyi şekilde yapmışlar. Araçları denediğimiz iki günlük süreçte her şey daha da açığa kavuştu. Golf rahat, güvenli ve bir ev gibi hissettirirken Megane Type R’nin sınırlarını oldukça zorluyor ve onla yarışıyor. İnce mühendislik, kontrollü ağırlık ve motoru ile hızlı ya da çok sert  ve ya yavaş sürmek için; kısacası her koşul için mükemmel. Yani şunu diyebiliriz ki Yeni bir Japon efsanesi doğuyor.

8-honda-civic-type-r-vw-golf-gti-renault-megane-trophy-r

Test: Ertu
Foto: carmagazine.co.uk

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!