Otohaber

Maserati’den Alfieri Konsept

Maserati Alfieri

İtalyan lüks otomobil üreticisi Maserati’nin, markanın 100. yılını temsilen tasarlanan 2+2 kişilik konsept aracı Alfieri, Cenevre Otomobil Fuarı’nda göz kamaştırdı.

Otomobil tutkunlarının büyük beğenisini kazanan Maserati Alfieri, heyecan verici olduğu kadar, markanın gelecekteki modellerinin tasarım yaklaşımı hakkında detaylı bilgi verecek kadar da gerçekçi özelliklere sahip bulunuyor. Maserati’nin Torino’daki tasarım merkezinde, Lorenzo Ramaciotti yönetimindeki genç bir tasarımcı grubu tarafından yaratılan Alfieri konsept adını, Maserati ailesinin en tanınan yüzü olan ve 100 yıl önce Bolonya’da “Officine Alfieri Maserati” şirketini kuran Alfieri Maserati’den alıyor.

Türkiye’de Tofaş çatısı altındaki Fer Mas tarafından temsil edilen Maserati, otomotiv endüstrisinde 100. yılını kutlarken, sağlıklı bir şekilde büyümeye de devam ediyor. İtalyan üretici, 2013 yılında Quattroporte ve Ghibli modellerinin lansmanıyla birlikte sürdürdüğü iddialı büyüme stratejisiyle, lüks spor otomobil segmentinin en ciddi oyuncularından biri olduğunu yeniden kanıtlıyor.

Yeni Quattroporte ve Ghibli modelleri Maserati’nin 4 kapılı lüks sportif sedan modellere yöneldiği izlenimini uyandırmışken, yeni Alfieri konsepti, markanın kayda değer bir yarış mirasına ve GT otomobillerde eşsiz bir geleneğe sahip olduğunu herkese çarpıcı bir şekilde hatırlatıyor. Maserati markasının ruhunu tam anlamıyla yansıtan araç, 1957 3500 GT, 1959 5000 GT ve 1969 Indy modellerinde olduğu gibi, İtalyan stili kusursuz 2+2 kişilik tasarımıyla, Maserati’nin sahip olduğu yarışçı DNA’sını bir kez daha doğruluyor. GranTurismo modelinden daha sportif bir karakteri olan Alfieri, geleceğin gerçek spor otomobillerine örnek olacak boyutlarıyla övünürken, markanın yakın gelecekteki tasarım yaklaşımından da önemli ipuçları veriyor. Geliştirme sürecine geçen yaz başlanan Alfieri konsepti, henüz geleceğin GT modelinin son şeklinin prototipi olmasa da, yine de %100 gerçekliği hedefleyen bir yaklaşımla düşünülmüş, tasarlanmış ve yaratılmış bir model olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm zamanların en büyüleyici otomobillerinden biri olan ve 1954 yılında Pininfarina tarafından tasarlanan Maserati A6 GCS-53, Alfieri tasarımcıları için değerli bir ilham kaynağı oldu. Bir yarış otomobilinden çok daha fazlası olan ve bir tasarım şaheseri olarak adlandırılan A6 GCS-53 aynı zamanda, 21. yüzyılın ilk 10 yılında Quattroporte ve GranTurismo ile geri dönene kadar, Pininfarina’nın tasarladığı son Maserati oldu. Otomotiv teknolojisinin ikonik örneği olan A6 GCS-53, arka tekerlekler üzerine konumlanmış küçük kabini, sonsuzluk izlenimi yaratan kaputu, arka tekerleklere kadar uzanan, uzun, kıvrımlı kapılarıyla tasarımdaki farkını ortaya koyuyordu.

Maserati A6 GCS-53’teki tersine A sütunları Alfieri için bir seçenek olmazken, bu sütunların görsel etkisi, kaputta başlayan ve kapı üst kenarında kaybolan oyuk bir hatla, ön camı daha da genişletecek şekilde yeniden yaratılması dikkat çekiyor. Aracın uzun ve düşük burnu modern Maserati modellerinin fiziksel evrimini yansıtıyor. Alfieri konseptinin ızgarası dikey olarak, havada asılı gibi görünen iki ayrı konkav parçaya bölünüyor. Agresif görünümlü ön farlarda bi-xenon LED ampul bulunuyor ve farlar kendine özgü karakteristik kaşlarla ayrışıyor. Üç boyutlu arka ışıklar dışta iki kırmızı ve içte beyaz elementlerden oluşuyor. Aracın arka omuzuyla uyumlu bir şekle sahip olan ışıklar, arkada yarış stilinde etkileyici bir görünüm yaratmak amacıyla hava kanallarını tamamlıyor.

Alfieri konsepti arkada 21, önde 20 inçlik tek parça alüminyum alaşım jantlar ve 1950’li yılların klasik kollu jantlarını hatırlatan dekoratif ince kollarla süsleniyor. Aracın formu en baskın özelliği olmakla birlikte, rengi ve detayları da yarattığı etkide önemli rol oynuyor. Maserati’nin 100. Yıl konsepti için özel olarak seçilen “Likit metal renk, Alfieri’nin zarif şekline, modern bir görünüm kazandırıyor. Gerçek bir süper otomobil boyutları sunan Alfieri, GranTurismo ve MC Stradale den 24 cm daha kısa olan aks mesafesiyle, dikkat cekiyor. Araç, 4.590 mm uzunluğa, 1.930 mm genişliğe, 1.280 mm yüksekliğe ve 2.700 mm aks aralığına sahip bulunuyor. Alfieri’nin düzgün gövdesinin altında, Maserati GranTurismo’nun diferansiyel ve şanzımanının beraber kullanıldığı platform yer alıyor. Maranello’da üretilen 4.7 litrelik, atmosferik beslemeli V8 motor, 7.000 devirde 460 HP güç ve 4.750 devirde 520 Nm tork değerleriyle, Alfieri’ye gerçek bir sürüş gücü kazandırıyor. V8 motor, özel egzoz tasarımı sayesinde nefes kesici bir ses çıkararak aracın etkisini daha da artırıyor. Alfieri konseptin karbon seramik fren diskleri de GranTurismo MC Stradale’den geliyor ve mavi Brembo fren kaliperleriyle de dikkat çekiyor.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!