Otohaber

Mercedes-Benz’in yeni C Sınıf güçü AMG

9_mercedes_benz_c63_amg_2015

Mercedes-Benz’in orta sınıftaki performanslı modeli C63 AMG ve C63 AMG S 2014 Paris Otomobil Fuarında perdeyi acacak. Yeni nesil C63 AMG‘de 476 beygir ve 510 beygirlik iki versiyonla satışa sunulacak.

Dünya prömyerini Paris Otomobil Fuarında yapacak olan C63 AMG 4.0 litrelik V8 biturbo ünitenin eşlik ettiği yeni nesil modelin standart versiyonunda bu motor, selefine göre 19 beygir daha fazla güç üreterek 476 beygir ve 650 Nm’lik muazzam bir değere sahip. Bu motor, 0’dan 100 km/s hıza dört saniyede ulaşabiliyor. Mercedes-Benz C63 AMG’nin isminin sonuna gelen “S” takısı araca 510 beygirlik güç ve 700 Nm’lik bir tork değeri katıyor. C63 AMG S’in 0’dan 100 km/s hıza ulaşması ise 3.8 saniye sürüyor. İki versiyonda 7 kademeli AMG Speedshift çift kavramalı şanzımanla kombine edilmiş ve böylece kullanıcısına keyif ve adrenalini bir arada sunmayı vadediyor.

AMG GT’den tanıdık AMG Dinamik Seçim sisteminin sunulduğu model, Controlled Efficiency, Sport, Sport+ ve Race moduna sahip. Modelin jant seçenekleri de versiyonuna göre değişiyor. Standart C63 AMG’de 18 inçlik hafif alaşım jantlar sunulurken, C63 AMG S 19 inç’lik jantlar yer alıyor. Ayrıca otomobilde ESP kapalı, ESP açık ve Sport Handling Mod olmak üzere 3 farklı ESP seçeneği de mevcut. Seramik komposit kaliperler ise opsiyon listesinde yer alıyor. Ayrıca AMG egzoz ses düzeni ve spor lastikler yine seçenekler arasında yer alıyor.

Yeni Mercedes-Benz C63 AMG’nin büyük ve AMG’ye özel ızgara yapısı, spor tampon, marşpiyel, arkaya doğru uzanan çıkıntılı hatlar ve sol ön çamurluk üzerindeki “V8 biturbo” yazısı imzalarından. Kabin ise tamamen AMG detaylarına sahip ve siyah konsolda ARTICO elişi deri kaplama premium bir görünüm sağlıyor. AMG ‘ye özgü alüminyum süslemeler, analog saat(opsiyon), üç kollu spor direksiyon simidi, AMG gösterge paneli ve kontrast dikişler tasarımın diğer detaylarını oluşturuyor.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!