Bilgi

Mühendis: Bela Barenyi

Bela Barenyi

Bugüne kadar muhtelemen duymadığınız bir isim Bela Barenyi. Kendisi bildiğimiz anlamda otomobilde yolcu güvenliğinin mucidi. Avusturya-Macaristan kökenli bu mühendis, 30 lu yaşlarının başında Mercedes-Benz’in başmühendisi ve yolcu güvenliği kavramını ortaya atan ve bu konuda devrim yapan biriydi. Çarpışma testlerinin kapsamları çok darken, o Mercedes’leri çarpıştırıyordu.

Mercedes-Benz’in dahi başmühendisi, otomotiv endüstrisini değiştirdi..

İkinci dünya savaşı sonrası Almanya’da, Mercedes-Benz’in dahi baş mühendisi yolda daha fazla güvenlik olabileceğine inanıyordu. Çarpışma sırasında kinetik enerjinin sadece deformasyona dönüşebileceğini ve yolcuların bundan etkilenmek zorunda olmadığını düşünüyordu.

Yolcu güvenliğinin mucidi..

Bu nedenle otomobillerin iç alanında tampon oluşturacak yumuşak malzemeler kullandı, fikrin patenti alındı ve bu gelişme otomobil endüstrisini tamamen değiştirdi. 1951’de Mercedes-Benz Dünyanın ilk yolcu otomobilini bu modern güvenli gövde ile üretmeyi başardı.
Barényi, otomobilin farklı parçalarının potansiyel tehlikelerinin herkesten önce farkındaydı. İç alanları tehlikeli köşeler ve çıkıntılar olmadan tasarladı. Güvenli direksiyonu tasarladı ve şaftı da çarpışma sırasında iç alana girmeyecek şekilde düzenledi. Güvenliğe bu kadar odaklanmışken tasarımda da güvenlikle orantılı olarak çığır açılıyordu.

70’lerin başlarındaki test araçlarında bile ABS, yandan çarpma koruması, 3 noktalı emniyet kemerleri, airbagler ve klima bulunuyordu. Béla Barényi, otomobil endüstrisinin en yaratıcı ve en yenilikçi mühendislerinden biri olarak tarihe geçti.

2500 den fazla patenti ve tasarımı otomotiv endüstrisini bugün bile şekillendirmeye devam ediyor. Tüm bunlar güvenlik tarafında da, Mercedes-Benz’in otomotiv kültüründe bir rol modeli haline gelmesini sağladı.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!