Ekonomi

ÖTV’nin KDV’sinde Kritik Karar Bugün

Türk Lira

Beklenmedik bir şekilde, apar topar yapılan son ÖTV zammından, tüm otomotiv sektörünü etkilenecek. 800 binleri görmesi beklenen sıfır otomobil satışlarının bu yıl 600 bin’i bile bulmayacağı söyleniyor. Türkiye’de üretim yapan otomobil üreticileri istihdamı küçültmek zorunda kalabileceklerini açıkladılar. Şu anda sıfır otomobil alırken en düşük motor seviyelerinde bile aracın yarı fiyatı kadar vergi öder durumdayız. Bu rakamlara KDV, MTV ve plaka masrafları da eklenince sıfır otomobilin deyim yerindeyse astarı yüzünden pahalıya gelmiş oluyor.

Son zamla, 1600 cm3 hacme kadar olan araçlardaki %40 olan oran,%45’e çıkarılırken, 2000 cm3 altı için %80 olan oran %90’a çıkarıldı. 2000 üzeri motorlarda ise %130 ÖTV %145 oldu. Zamlar ikinci elde de fiyatları artırdı, ikinci el otomobillerin fiyatları %7.2 yükseldi.

Anayasa Mahkemesi bugün önemli bir karar açıklayacak. ÖTV’nin KDV’si konusunda açılan davaları (otomobil-akaryakıt-alkol-sigara) karara bağlayacak. Uzmanlar konunun Anayasa’nın 73. Maddesine aykırı olduğunu savunuyorlar ve iptalin büyük olay yaratacağını belirtiyorlar. Maliye Bakanlığı da kararı etkilemek için çalışıyor, ÖTV ve KDV’yle ilgili olarak bakanlık yetkilileri sunum yapacak. Sunumda da eğer ÖTV’nin KDV’si kalkarsa 2014 yılında toplayacakları 90 milyar liralık ÖTV’de 16 milyar liralık (ÖTV’nin yüzde 18’i KDV) kayıplarını olacağını anlatacaklar.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!