Ekonomi

Avrupa Birliği Hafif Ticari Araçlara da Emisyon Kısıtlaması Getiriyor

Emisyon CO2

Avrupa Birliği otomobillerden sonra, ticari araçlara da emisyon kısıtlamaları getirmeye hazırlanıyor. 2020 yılıyla birlikte daha hafif ticari araçlar sayesinde karbondioksit salınım miktarı kilometrede 147 grama düşecek. Şu anda bu oran kilometrede 203 gram. Avrupa Birliği Parlamentosu Salı günü bu konuyu oyladılar. Yeni kriterler 3.5 tona kadar olan araçlar için geçerli olacak.

Basit bir kısıtlama deyip geçmemek gerek, çünkü ülkemizdeki uygulamaların aksine Avrupa Birliği aldığı kararları uyguluyor ve uygulatıyor. Hatta otomobil üreticilerinin yeni nesil modelleri bile bu kararlardan etkileniyor. Elektrikli ve hibrid otomobillerin üretiminin bu kadar yaygınlaşmasında Avrupa’daki emisyon kısıtları ve elektrikli otomobillere sıfır vergi gibi çevresel bilinci yansıtan uygulamaların çok büyük payı var. Hatta süper otomobil üreticileri bile uzun dönemde etkilenebilirler. Avrupa’nın en güzel şehirlerinde 12 silindirli bri süper otomobille dolaşılamayacaksa, bir süre sonra üretmenin de anlamı kalmayabilir. Zaten son dönemde hibrid ve elektrikli süper otomobil üretimleri de arttı.

Şubat ayında parlamento, binek otomobiller için daha da sıkı karbondioksit salınım oranları için oylama yapacak. İlgili müzakereler, en çok da – doğal olarak!-Almanya’nın direnç göstermesi nedeniyle aylardır erteleniyordu. Oylamadan yeni kriterlere “Evet” çıkması çok mümkün gözüküyor. Eğer onaylanırsa 2021 yılında tüm yeni Avrupalı otomobiller kilometre başı ortalama 95 gram karbondioksit salınımı yapacaklar. Fakat otomotiv endüstrisinin bu değişikliklere adapte olması daha uzun zaman alacak gibi gözüküyor.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!