Ekonomi

ADAC’ta Dev Skandal

ADAC Münih

Üyelerinin bağlılığı ve duydukları güvenle tanınan ADAC, 18 milyondan fazla üyesiyle, Avrupa’nın en büyük otomobil kulübü. Üyelerine yol yardımı sunan kulübün, her yıl düzenlediği ve üye oylarıyla belirlenen “Almanya’nın En İyi Otomobili” ödülü, otomobil üreticileri için de değerli bir pazarlama aracı konumunda.

ADAC’ın geçen yıl yaptığı ve yılın otomobili olarak Volkswagen Golf’ü seçtiği oylamaya hile karıştığı ortaya çıktı. ADAC İletişim Şefi ve 16 milyon okuruyla Avrupa’nın en çok okunan otomobil dergisi olan “Motorwelt” in editörü olan Michael Ramstetter, oylayan kişi sayısının duyurulduğu gibi 34.299 değil, 3.409 olduğunu, rakamı kendisinin değiştirdiğini itiraf etti.

ADAC, bunun sonucu değiştirmediğini iddia etse de, – VW Golf, Almanya’da her araçtan daha fazla sattı-,üyeler öfke ve tepkilerini kulübün Facebook sayfasından dile getirmeye devam ediyorlar. Kutlamaya temsilciler gönderen otomobil markaları ve ulaştırma bakanlığı da ADAC’a tepki telefonları yağdırdı.

Bu durum ADAC’ın daha önceki yıllardaki oylamalarıyla ilgili de soru işaretlerini beraberinde getirdi. İletişim şefi ve editör sorumluluğu tek başına üstlenmiş olduğu halde, kulüp içinde yeniden güven kazanmak için bir soruşturma başlatıldı.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!