BMW

Test: BMW M235i Coupe

1_bmw_m235i

2 Serisi Coupe hiç şüphe yok ki, BMW’nin son zamanlardaki en heyecan verici yeniliklerden biri. Özellikle genç bir kitle, boyutlarıyla geçmişin E30 3 Serisini hatırlatan bu otomobili merakla bekliyor. 2-serisi, yerini aldığı 1-serisi Coupe’den çok daha dinamik bir görünüme sahip. Kendine has yüz hatları, mevcut 1 Serisinden daha farklı ve çok daha çekici. Bununla birlikte değişen boyutları sayesinde de yerini aldığı modelden daha orantılı bir görünüm sunuyor. Tavan o eski kambur görüntüden kurtulurken, arka cam da bagaj kapağıyla daha estetik bir eğimle birleşiyor.

Uzunluğu, 1 Serisi Coupe’ye göre 72 mm, genişliği ise 26 mm artan otomobilin yüksekliğindeyse yarım cm kadar bir azalma gerçekleşmiş. Dingil mesafesinde de 30 mm’lik bir artış olduğu görülen 2 Serisi Coupe’nin ön iz genişliğinin 41, arka iz genişliğinin ise 43 mm artmış olması yola daha iyi basan bir otomobil ortaya çıkarmış. Tabii artan boyutların kabin genişliğine de olumlu bir etkisinin olduğu görülüyor. Yine de kapıların gerisinde çok kompakt bir kabin var.

BMW, 2 Serisi Coupe’yi geniş bir motor gamıyla sunuyor. Listede 218d, 220d ve 225d’den oluşan dizel versiyonlar ve 220i, 228i ve M235i’den oluşan benzinli seçenekler yer alıyor. Borusan Otomotiv’in fiyat listesine, 184 bg gücünde 2-litrelik dizel motora sahip 220d versiyonuyla girmiş olsa da, diğer seçeneklerin de özel sipariş üzerine ithal edilebileceğini düşünebiliriz. Her ne kadar 220d, tatmin edici performans verileri sunsa da, bu konuda söz hakkının listenin en üstünde yer alan M235i’de olduğunu tahmin edersiniz. 326 bg gücünde 6-silindirli 3-litrelik motora sahip olan M235i’yi Las Vegas Motor Speedway’de, hem Nascar yarışlarının yapıldığı oval pistte hem de bunun tam ortasındaki bol virajlı küçük pistte kullanma imkanı bulduk.

M235i’nin teknik özellikler tablosundaki veriler heyecan verici: 326 beygirlik güç, 450 Nm’lik tork ve 4.8 saniyelik 0-100 km/s süresi… Ancak güç ve performans figürleri kadar, sürüş dinamikleri açısından da iddialı bir BMW ile karşı karşıyayız. 235i ile ilk önce 20 derece açılı iki virajdan ve iki uzun düzlükten oluşan oval piste çıkıyoruz. Küçük BMW Coupe’sinin 160 km/s hızla dönülen virajlardaki dengesi müthiş, sanki gerçek bir M ile birlikteyiz. Ancak otomobilin dinamizmini gerçek anlamda görmek için küçük pistte limitleri zorlamamız gerekiyor. Zaten işin daha heyecanlı olan kısmı da burası…

BMW, bu otomobil için opsiyonel olarak bir mekanik kilitli diferansiyel de sunuyor. Ancak test ettiğimiz M235i’de standart arka aks yer almakta. Yani burada, boşa dönen tekerleğe fren yaptıran Active Differential Brake (ADB) isimli elektronik bir diferansiyel bulunuyor. Buna rağmen M235i son derece eğlenceli bir makine. Çok iyi hızlanıyor, sesi harika, direksiyon tepkileri keyif veriyor ve virajlarda gövdesini sıkı tutmayı başarıyor. Yana yatma eğilimi çok az. Siz istemediğiniz taktirde arkasını bırakmıyor ve ön tekerleklerden biri, pistin yüksek kerblerinden zıpladıktan sonra, zemine çok dengeli bir şekilde konuyor. Bu gibi durumlarda çok az esniyor ve bu da ona doğal bir denge kazandırıyor. Daha da önemlisi bu otomobil çok küçük hissettiriyor ve bu da onunla çok daha rahat oynamanızı sağlıyor. Sport+ modunda virajdan arkasını hafif hafif kaydırarak çıkabiliyorsunuz veya DSC’yi tamamen kapattığınızda, üçüncü viteste çok kontrollü ve uzun driftler yapabiliyorsunuz. Arka tekerlekler boşa dönmeye başladığında, kaymayı gazla kontrol etmek çok kolay bir hal alıyor. Peki M235i bu kadar eğlenceliyken, olası bir M2 nasıl bir otomobil olacak? Şu an için tam olarak bilmiyoruz, ancak gücünün 380 bg olabileceği konuşuluyor.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!