Otohaber

Trafikteki 7 Farklı Sürücü Tipi

araba-surucu

Trafikteki 7 Farklı Sürücü Tipi

Goodyear ve LSE tarafından yapılan araştırmaya göre trafikte 7 farklı sürücü şekli mevcut. Goodyear, LSE (Londra Ekonomi ve Siyasal Bilimler Okulu) ile birlikte yürüttüğü bir araştırmaya göre, trafikte insanların etkileşimlerinden yola çıkarak karakter analizlerini yaparak 7 farklı tipe rastladıklarını belirttiler. Bu araştırma ile trafikteki sürücülerin birbirlerini ne derece etkilediklerini belirlemeyi amaçlamışlar.

Öğretmen: Diğer sürücülerin yanlış yaptıklarını bildiğinden emin olmak ister ve diğerlerine bir şeyler öğretme çabalarının fark edilmesini bekler.

Her şeyi bilen: Etrafının beceriksizlerle kuşatıldığını düşünür ve kendisi arabanın içerisinde güvendeyken diğer sürücülere küçümser şekilde bağırarak kendini hoşnut eder.

Rekabetçi: Tüm diğer sürücülerin önüne geçmek ister ve birisi buna engel olduğunda sinirlenir. Birisi onu sollamaya çalıştığında hızını artırabilir ya da kimsenin önüne geçmemesi için boşlukları kapamaya çalışabilir.

Cezalandırıcı: Herhangi bir yanlış davranışta bulunulduğunu düşündüklerinde diğer sürücüleri cezalandırmak ister. Aracından inebilir ya da diğer sürücülere doğrudan yaklaşabilir.

Filozof: Yanlış davranışları kolayca kabullenir ve rasyonel açıklamalar getirmeye çalışır. Arabadayken hislerini kontrol etmeyi başarır.

Kaçınan: Yanlış davranışlarda bulunan diğer sürücüleri dikkate almaz ve onları birer tehlike olarak görmez.

Firari: Kendisini soyutlamak için müzik dinler ya da telefonda konuşur. Firariler, otoyoldaki diğer sürücülerin hiçbiriyle ilişki kurmak zorunda kalmamak için kendi seçtikleri sosyal ilişkilerle kendi dikkatlerini dağıtmayı seçer. Bu her şeyden önce, sinirlenmemek için de uyguladıkları bir stratejidir.

Araştırma çok ilginç ancak bir o kadar da gerçekleri yansıtıyor.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!