Tutku

Lamborghini Miura

Lamborghini Miura

Lamborghini Miura, 1966-1973 yılları arasında İtalyan otomobil üreticisi Lamborghini tarafından üretilmiş grand tourer otomobil modeli.

Motoru ortaya yerleştirilmiş ilk seri üretim araç sıfatını elinde bulundurmaktadır. Ferruccio Lamborghini’nin şirketi için koyduğu yarışlara katılmama kuralından dolayı bu tasarım Lamborghini markası altında herhangi bir yarış başarısı yoktur. Fakat bu tasarımı kullanan Ferrari 250 LM ve Ford GT40 Le Mans yarışlarında büyük başarılar kazanmıştır. Miura tasarım konusunda bir öncüdür. Yapılan ilk ortadan motorlu iki kişilik süper performans spor otomobildir. Adını ünlü boğa yetiştiricisi Don Eduardo Miura’dan almıştır.

1965 Torino otomobil fuarı ve şasi no 1

GT40’tan ilham alınarak tasarlanan tek şasi Torino otomobil fuarını gezen ziyaretçileri şaşırmıştır. Gerçek bir şasinin olmaması bile siparişlerin katlanmasını engellememiştir. Daha sonra Marcello Gandini aracın gövdesini tasarlamıştır. Gandini Miura’dan sonra pek çok Lamborghini spor otomobili tasarlayacaktır. Aracın şasisi ve karoseri birleştirilerek 5 ay sonra 1966 Genova otomobil fuarında tanıtılmıştır. Gözalıcı tasarımı ve sıradışı motor yerleşimi, deniz kabuğu şeklinde aracın ön ve arkasında açılan kaputu ile sansasyon yaratmıştır. Aracın en arkasında motor ile kuyruğu arasında ufak bir bagajda bulunmaktaydı.

P400

ilk üretilen Miura’lar P400 ( P burada italyanca posteriore yani arkadan anlamında ) 3.9 litrelik Lamborghini V12 versiyonlarını 400GT ile beraber kullanmıştır. Enine yerleştirilen motor 345 bg gücündedir. 1966-1969 yılları arasında toplam 275 P400 modeli üretilmiştir.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!