Lifestyle

Lexus’dan inanılmaz Hoverboard konsepti

Geleceğe Dönüş 2 filmini hepimiz izledik ve filimde olan Teknoloji yavaş yavaş gerçek oluyor. Zaman makinası’nın hayalini kururken filmde Marty McFly’ın ünlü Hoverboard (kaykay) sahnesi Japon otomobil firması Lexus sayesinde gerçek oldu. ‚Amazing in Motion‘ reklam kampanyasında yer alan Hoverboard konsepti uçan kaykay Geleceğe Dönüş’ü sinemalardan izleyen bizim kuşağın hayallerini gerçekleştiriyor.

‚Slide’ adlı Hoverboard, Lexusun reklam videosunda da görülebildiği gibi oldukça şık bir tasarım ile geliyor. Peki Videodaki kaykay nasıl uçabiliyor? Videoda gördüğünüz Hoverboard bilgisayar animasyonu değildir ve %100 gerçektir. Lexus tarafından özel yapım kaykay parkında çok daha havalı ve profesyonel bir görüntü sergiledi.

Firmanın “Slide” adını verdiği ve “Amazing in Motion” serisi kapsamında firmanın yapabildiklerini yansıtması için hazırlanan Hoverboard benzeri kaykay modeli, aşağıda yer alan videoda da görülebildiği üzere oldukça şık bir tasarım ile geliyor. Beklentilerin aksine istenilen her yerde çalışmayan kaykay, özel metal zemin üzerinde manyetik kaldırma kuvvetiyle havada kalabiliyor ve gerçek bir çözüm olarak (Bilgisayar tasarımı değil) kısıtlı da olsa görev yapabiliyor. Kaykayın uçması için aynı mıknatısların ters kutuplarının birbirini itmesine benzeyen bir teknoloji kullanılıyor. Fakat bu biraz daha farklı, çünkü burada süper iletkenlerde oluşan manyetik levitasyon görülüyor. Aslında bu Geleceğe Dönüş 2’deki kaykay gibi gözükse de çok daha bilimsel ve gerçek. Hoverboard’da iki soğutucu (-197 C) hazne içinde süperiletkenlik gösteren bir metal var. Zemin ise beton gibi gözükmesine rağmen, 200 metre uzunluğunda manyetik bir yol içeriyor. Lexus sonunda uçan kaykayını profesyonel kaykaycı Ross McGouran’a denetti.

Bu deneyi gerçek olsada maalesef sade bir reklam filimi olarak kalıcak. Seri üretime daha hiç bir şekilde hazır olmasada bu Video harika olmuş.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!