Otohaber

Mercedes-Benz IAA Concept aerodinamik çalışması

Mercedes-Benz IAA Concept

Mercedes-Benz Frankfurt Otomobil Fuarında ‚IAA‘ (Intelligent Aerodynamic Automobile) adlı modelini tanıttı. Acaba Mercedes-Benz’in gelecekte kullanacağı tasarım bu araçtan mı esinlenecek? Dört kapılı Coupe konseptin aerodinamik tasarımıyla gelecek nesil S Serisi modellerinde kullanacağını planladığı da duyurdu. Şu anki otomobil tasarım trendi sivri olsada Mercedes-Benz yavaş yavaş yuvarlak hatlara yöneliyor.

IAA adlı modelin hava sürtünme katsayısı sadece 0.19 ayrıca yan aynalar  ve kapı kolu gibi hava akışını kesen detaylara sahip olmayan arabanın önünde dev ızgara içerisine alınmış LED farlar dikkat çekerken şişkin çamurluklar güçlü bir görünüm sağlıyor.

İç mekanda ise S-Serisini andıran ön panelde yer alan büyük dijital panel gösterge tablosundan orta konsola kadar uzanırken vites konsolu da dokunmatik bir panelden oluşuyor.

2.975 mm’lik aks mesafesine sahip olan araba 5.040 mm boy, 1.995 mm genişlik ve 1.305 mm yükseklik olarak açıklanıyor. Kaputun altında hibrit motor bulunan araç 279 beygir üretiyor ayrıca aerodinamik modda elektrikli menzili 66 km olan konseptin maksimum sürati 250 km/s.

Mercedes-Benz IAA’da asıl ilginç özelliğiyse hareketli gövde panelleri. Bir düğme dokunuşuyla veya 80 km/s’te otomatik olarak yaşanan değişim sırasında arka bölümde gizli paneller 390 mm uzarken önde yer alan flaplar 25 mm uzuyor. Jant kolları açılarını değiştirirken ön tamponda yer alan splitter 60 mm arkaya geliyor.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!