Otohaber

Mercedes Benz S-Serisi Coupe

mercedes_benz_s_coupe

CL-Serisi tarihe karışıyor, ancak bundan üzüntü duyan çok fazla kişi bulamayacağız gibi görünüyor! Bu müthiş araç, yani S-Serisi Coupe, 2013 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılarak CL-Serisi’nin yerini alıyor…

“Mükemmelin mükemmeli” sloganıyla yola çıkan konsept, seri üretim için birkaç rötuş dışında tamamen hazır gibi görünüyor. Dört kapılı kardeşinden mümkün oldukça farklı bir görünüme sahip olduğu için bizleri mutlu eden aracın ön yüzü son derece agresif bir imaj çizerken arka taraf gösterişli, yatay arka farlara ev sahipliği yapıyor. Normal S-Serisi’nin zarif ve kıvrımlı hatları, Coupe konsepti ile tamamen başka bir boyuta taşınırken hangi açıdan bakarsanız bakın tek kelimeyle kusursuz bir görünüme sahip.

Kaslı çamurluklar içlerinde 21 inçlik jantları birbirinden 2945mm uzaklıkta barındırıyor. S-Serisi Coupe konseptinin 5050mm’lik uzunluğu, 1985mm’lik genişliği ve 1409mm’lik yüksekliği, bir spor aradabadan beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Kaputunun altında yatan V8 4,633cc Biturbo motor sayesinde S-Serisi Coupe’nin gücü 455 beygir ve 700 Nm olarak ölçüldü.

İçeriye geçtiğimizde ise beyaz bir gösterge paneli ile hafifçe değiştirilmiş düzen dikkatimizi çekiyor. Hava yastıklarının yerinin değişmesiyle aşağı kısım daha şekilli bir görünüme kavuşmuş. Havalandırma delikleri seramik benzeri parçalar ile cilalı beyaz alüminyum kısımlardan meydana geliyor. İki adet 12.3 inçlik ekranda 8:3 oranında görüntü mevcut ve normal S-Serisi ile kıyaslandığında daha inceler. Kayda değer diğer iç özellikler arasında alüminyum kapı panelleri, gösterge paneli ve koltuklarda yumuşak deriler, el yapımı ipek halı ve el dokuması ipek tavan hattı bulunuyor.

Aracın yaklaşık 50 metre kadar önünü üç boyutlu olarak görüntüleyebilen iki adet kameradan oluşan Intelligent Drive teknolojisi, aracın faydalandığı yenilikçi sistemler arasında. Bu 50 metrelik menzilde aracın karşısına çıkma olasılığı yüksek olan nesneleri veya herhangi bir hareketliliği tespit ederek, olası bir hayvana ya da insana çarpma, çukura girme kazalarından korunmayı hedefleyen program, Mercedes sürücülerine çok kolaylık sağlayacak. Bu sistem aynı zamanda aracın 500 metre civarındaki çevreyi algılayarak MAGIC BODY CONTROL’ün süspansiyonları gerektiği gibi yönetebilmesi açısından erken uyarılar gönderiyor ve yüzeydeki dalgalanmalarla ilgili önlemini almasını sağlıyor. MAGIC BODY CONTROL, aldığı bilgi ve uyarılar doğrultusunda süspansiyonları olması gerektiği gibi hazırlayarak sallantılı bir sürüş ihtimalini ortadan kaldırıyor.

Aracın seri üretim versiyonunun 2014 Ocak ayında Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda (NAIAS), Detroit’te tanıtılması bekleniyor.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!