Otohaber

Pilotsuz Audi RS7 Concept, Hockenheim’ı turladı!

Audi’nin konsepti, Hockenheim Pisti’ni sürücüsüz bir şekilde yarış hızında kat etmeyi başardı.

Otomobillerin ilk kez yaygın olarak kullanılmaya başladığı 1900’lü yılların başından itibaren insanoğlunun en büyük hayallerinden biri olan sürücüsüz otomobiller dönemine bir adım daha yaklaşıldı. Audi mühendisleri tarafından geliştirilen RS7 Concept, Almanya’nın ünlü yarış pisti Hockenheim’da, sürücüsüz bir şekilde, bir tur tamamlamayı başardı.

19 Ekim’de Alman DTM Yarışları’nın sezon finali öncesinde piste çıkan RS7, 4.5 kilometre uzunluğunda ve 17 virajın bulunduğu ünlü pisti, 2 dakika 10 saniyede tamamladı. Pistin tur rekoru, 1 dakika 13 saniye ile ünlü Finli pilot Kimi Raikkonen’e ait. 560 bg gücünde ve azami hızı saatte 305 kilometre olan, Audi RS7 pistin uygun bölümlerinde 240 km/s hıza kadar çıktı.

Sürücüsüz RS 7’nin görünüş olarak seri üretim modelinden bir farkı bulunmuyor. 5 kapılı aracın sadece elektromekanik direksiyonu, freni ve gazı ile 8 ileri tiptronic şanzımanı otomatik olarak kontrol ediliyor. Sürücüsüz RS7, pistteyken rotasını GPS ile belirliyor. Uydudan gelen GPS verileri, aracın ön ve arkasında yer alan 3 Boyutlu kameralar tarafından elde edilen veriler ile karşılaştırılıyor. Bilgisayar sistemi de bu bilgileri işleyerek, birkaç santimetre yanılma ile aracı rotasında tutuyor.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!