Green

Yeni Jobs otodan mı çıkacak

Tesla

Kişisel teknoloji ürünlerinin tarihini baştan yazan ve bugün 500 milyar dolara ulaşan değeriyle dünyanın en değerli markalarından biri olan Apple’nin otomotiv sektörüne girip her şeyi baştan aşağıya değiştirmesi bekleniyor. Uzmanlar bunun için Apple ile ‘Steve Jobs’a benzetilen Elon Musk’un başında olduğu Tesla’nın ortak olması gerektiğini söylüyor.

KİŞİSEL bilgisayarlar, akıllı cep telefonları ve tabletler… Teknolojinin günlük hayatımıza olan etkisini baştan aşağı değiştiren bu gelişimlerde öncü olan Apple’ın adı şimdilerde otomotiv endüstrisi ile birlikte anılmaya başlandı. Apple’nin kurucusu Steve Jobs’un en büyük hayallerinden biri olduğu bilinen ve birçok Apple destekçisinin beklediği ‘iCar’ projesiyle ilgili henüz elle tutulur bir gelişme yok. Ancak iş çevresi ve uzmanlar teknoloji devi Apple’ın bir sonraki büyük hamlesinin bu yönde olabileceği noktasında hem fikir.

İnovasyon kabiliyeti düştü
En büyük gelirini iPhone ve iPad gibi mobil cihazlardan elde eden Apple’ın ileride daha da kızışacak olan rekabet yüzünden kârlılığını koruyabilmek için otomotiv sektörüne girebileceğini söyleyen uzmanlar bu atılımın altın döneminden çok uzakta olan Amerikan otomotiv sanayisi için de ivmelendirici bir girişim olacağını söylüyor. Steve Jobs’un iki yıl önce hayatını kaybetmesinin ardından Apple’ın eskisi gibi olmadığını düşünen birçok kişi ve analist teknoloji devi firmanın inovasyon kabiliyetini kaybettiğini düşünüyor. Buna karşı Amerikan elektrikli otomobil şirketi ‘Tesla Motors’un başında bulunan ve 21’inci yüzyılın en başarılı girişimcileri arasında gösterilen ‘Elon Musk’ bir çok özelliği ile Steve Jobs’a benzetiliyor.

Akıllıca bir adım olur
Analistler ve sektör uzmanları Tesla ve Apple arasında yapılacak bir ortaklığın Apple’ın inovatif kimliğini yeniden ön plana çıkarması için bir fırsat yaratabileceğini öngörüyor. Yıllardır ürünleri ve inovatif fikirleri ile teknoloji dünyasının lokomotifi olan Apple’ın kendi kabuğundan çıkıp daha da büyüyebilmesi için Tesla ile yapılacak bir ortaklık, akıllıca bir adım olarak değerlendiriliyor. Artık Apple ürünleri birçok otomobille uyumlu hale getirilip, bir çok modelde özel olarak iphone ve ipad donanımları eklenirken, Apple otomobil kullanıcıları için geliştirilen iOS uygulamaları ve navigasyon sistemleri ile zaten hali hazırda otomobillerin içine girmiş durumda. Öncü elektrikli araç üreticileri arasında olan Tesla ile lider teknoloji firması Apple’ın ortaklığı ise araçlara yapılan elektronik eklentilerin ötesinde “otomobil” algımızı baştan aşağıya değiştirebilir.

Ford’la da mukayese edildi
ELON Musk’un finansal destekle büyüttüğü 10 yaşındaki Amerikan elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors, 2008 yılında ilk elektrikli spor modeli Tesla Roadster’ı üretti ve 31 ülkede yaklaşık 2 bin 500 adet sattı. Tesla ilk dört kapılı elektrikli sedan modeli ‘S’i ise 22 Haziran 2012’de teslim etti ve SUV/minivan pazarını hedefleyen üçüncü ürünü ‘Model X’i 9 Şubat 2012’de duyurdu ve üretimine 2014’te başlayacağını açıkladı. Tesla, bugün kendi araçlarına ek olarak Daimler’e Smart EV ve Mercedes A Serisi için; ve Toyota’ya gelecekte çıkaracağı RAV4 için elektrik motorları ve güç aktarım organları üretiyor.

Tesla’nın CEO’su Musk, özellikle kitlesel pazar müşterilerine uygun fiyatlı elektrikli araçlar sağlama stratejisinin sorumlusu olarak dikkat çekerken, vizyonu öncelikle daha varlıklı müşterileri hedefleyen Tesla Roadster ile para kazanıp, daha sonra bu parayı daha düşük fiyatlı elektrikli araçların Ar-Ge’sine yatırmaktı. Musk ayrıca 30 bin dolarlık küçük araçlar yapılmasının ve diğer üreticilere güç üretim ve aktarım organı yapılıp satılmasının da taraftarıdır. Birçok ana yayın organı Musk’ı, gelişmiş güç üretim ve aktarım organları üzerindeki devrimsel çalışmalarından dolayı Henry Ford’la mukayese ediyor. Musk’ın Tesla’da 12 milyar dolar değerinde yüzde 32 hissesi bulunuyor.

Jobs’un hayaliydi
SADECE çevre birimlerinin dışında Apple’ın en büyük rakiplerinden biri olan Google’ın şöförsüz araçları gibi kendi kendini kontrol edebilen yapay zeka ve araçlara özel ‘App Store’ benzeri bir ekosistem Steve jobs’un hayallerindeki otomobilin olmazsa olmazlarındandı. Otomobillere özel bir ekosistemin Apple’ın yakın vadeli planları arasında olduğu geçtiğimiz dönemde Tim Cook tarafından vurgulanmıştı. Ancak Jobs’un hayali ve kullanıcıların beklentisi farklı markaların modelleriyle entegre çalışan sistemlerin ötesinde Apple’ın baştan aşağıya bir otomobil tasarlayıp piyasaya sürmesi yönünde.

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!