Tutku

BMW Z SERİSİ: Roadster’ın yeniden doğuşu

BMW Z Family

BMW Z Serisi, dünyanın en önemli otomobil üreticilerinden biri olan Alman otomotiv devi BMW’nin Z1 ile başlayan ‘roadster’ serisi… Dört farklı jenerasyonda üretilen Z Serisi’nin öyküsü 1989 yılında Z1’in sınırlı sayıda üretilmesiyle başladı. 1996 model Z3 ise BMW’nin seri üretime soktuğu ilk roadster olma özelliğini taşıyordu.

Adını, Almanca Zukunft (Gelecek ) kelimesinin ilk harfinden alan bu popüler seriye mensup olan otomobiller, spor otomobil kavramında farklı bir tat arayan otomobil tutkunlarının ilk tercihlerinden biri oldu. Zarif hatları ve kusursuz çizgileri ile özgün bir tasarıma sahip olan Z Serisi, son derece etkileyici otomobillerden oluşuyor. Tabii ki BMW Z Serisi’nin sadece ‘güzel’ otomobiller olduklarını söylemek yeterli değil. Güç, hız ve sürüş kolaylığı Z Serisi’nin en büyük kozlarından.

BMW Z1
1986 yılında çeşitli görsellerle ortaya çıkan, resmi olarak ise 1987 yılındaki Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Z1, daha ilk günden büyük ses getirdi. 1989 yılındaki üretiminden önce 5000’den fazla ön sipariş alan otomobil ilk dönemlerindeki popülaritesini kısa sürede kaybedince 1991 yılında üretimden kaldırıldı.

Üç yıllık bir süreç içerisinde tasarlanan ve 325i ile aynı şasi ve motoru kullanan Z1’in üretiminin sadece 8 bin adetle sınırlı kalmış olması, otomobile koleksiyon değeri katıyor. Ancak, piyasaya sürüldüğü ilk dönemde aldığı olumlu eleştirileri daha sonra karşılayamaması, ilk bakışta son derece başarılı bir proje olan Z1’in çok kısa bir süre üretimde kalmasına neden oldu.

bmw_z1

BMW Z3
Her ne kadar üretim süreci kısa sürmüş olsa da BMW Z1, sınıfında devrim yapan bir otomobildi. Z1’den sonra BMW’nin üstü açık, çift kişilik otomobillerine olan ilgi iyiden iyiye arttı. Bu ilginin farkında olan Alman otomobil üreticisi 1995 yılında Z3’ün üretimine başladı. Z Serisi’nin bu yeni üyesi kısa bir süre sonra yol tutuşu, üstün teknolojik donanımı, kusursuz tasarımı ve keyifli sürüşü ile BMW’nin karakterinin yoldaki yansımasına dönüştü.

BMW Z3, BMW’nin seri üretime soktuğu ilk modern roadster olma özelliğini taşıyor. 1996 yılında James Bond – Golden Eye filminde yer almasıyla yıldızı iyice parlayan Z3, o sene tam 15 bin adet üretildi ve otomobillerin tümü tanıtımdan çok kısa bir süre sonra satıldı. BMW Z3, yeri 2002 yılının sonunda Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Z4’e bıraktı.

bmw_z3

BMW Z4
Z4’ün en önemli özelliği, Z3’ün tasarımında eleştirilere maruz kalan bazı açıklarını başarılı bir şekilde kapatmasıydı. Z3’e daha büyük bir otomobil olan Z4, piyasaya sürüldüğü yıl Automobile Magazine tarafından ‘Yılın Tasarımı Ödülü’ ile ödüllendirildi. Bu iki kişilik otomobil, satışa sunulduğu ilk günden itibaren BMW’nin tasarım dehasını yansıtmakla kalmadı aynı zamanda kendi sınıfında yeni standartlar belirledi.

bmw_z4

Yeni BMW Z4
Klasik roadster tarzının modern çizgilerle uyumunu yansıtan yeni BMW Z4, 2009 baharında piyasaya sürüldü. Tarz ve gücün kusursuz bir şekilde birleştiren yeni Z4 kendi segmentinde, klasik roadster boyutlarında, arka aksa kadar çekilmiş oturma pozisyonu, otomatik hardtop ve arkadan itiş sistemine sahip olan tek otomobil.

Yeni BMW Z4, bir roadsterda aradığınız sürüş keyfini sonuna kadar sunuyor. Eşsiz tasarımı ve sürüş rahatlığı BMW’nin bu sınıfta geldiği noktayı çok net bir şekilde gösteriyor. Farklı özellikleri ile otomobil tutkunlarının hemen hepsine hitap edebilmeyi başaran Z4, ‘roadster tarzının yeniden doğuşu’ olarak görülüyor.

bmw_z4_facelift

BMW Z8
Z07 adlı konsept otomobilin üretim versiyonu olan ve dış tarımı Henrik Fisker, dış tasarımı iseScott Lempert imzası taşıyan Z8, 1956-1959 yılları arasında üretilen BMW 507 temalı bir tasarım projesinin sonucunda ortaya çıktı. 1997 yılında Tokyo Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı ve çok büyük ilgiyle karşılandı. Otomobil uzmanlarından çok olumlu eleştiriler alan Z8, 1999 yılında üretilmeye başladı ve 2003 yılına kadar üretilmeye devam etti.

bmw_z8

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!