Karşılaştırma

Karşılaştırma: Jaguar XE, BMW 4 Serisi ve Mercedes-Benz C-Serisi

3-karsilastirma-jaguar-xe-mercedes-benz-c-serisi-bmw4

Karşılaştırma: Jaguar XE, BMW 4 Serisi ve Mercedes-Benz C-Serisi

Jaguar’ın Mondeo tarafından sipariş edilen X-Type serisinden yılda öngörülen satış rakamı 300.000 adet olmasına rağmen, tahmin edilen adet sayısının yarısını satmak için firma oldukça mücadele verdi. Bu sefer ise Jaguar durumu gerçekten ciddiye alıyor. Yeni XF platformu temel alınarak, arka kısım dört tekerlekten çekişli XE yepyeni bir dizi motor tarafından güçlendirilmiş, süslü çift salıncaklı ön süspansiyon özellikli ve neredeyse tamamen alüminyumdan yapılmış bir gövde sahip. Yeni bir multimedya sistemi ve elektrikli Hidrolik direksiyon mevcut olan Jaguar, sofistike bir çekiş yönetimi ile karlı koşullarla bile rahatça başa çıkabiliyor. Dediğimiz gibi; Jaguar XE,  bizlere X-type serisini unutturuyor.

1-karsilastirma-jaguar-xe-mercedes-benz-c-serisi-bmw4

Mercedes’in yeni C-Serisi tamamen konfor ve lüks üzerine odaklanan bir model olarak sektörde adeta fırtınalar estirdi. Genç C-Serisi hava yaylı süspansiyon yapabilen tek araç ve 3 serisini de unutmamak lazım. Bu test için, 4-Serisinden Gran Coupe’u seçildi. Keskin bir tarzı ve dinamik şartları ile 3 serisine göre pratik avantajlar sunuyor.

XE, 3-Serisi ve C-Serisi: Diesel Motor Kalbi

Jaguar’ın 197 beygir ve 237 beygir 2.0 benzinli (F-Tipi mevcut olan 335 beygir 3.0 F kompresörlü V6) için erken talebi sürpriz oldu. Jaguar yeni Ingenium motor ailesi ve altı-ileri manuel veya sekiz vitesli ZF otomatik şanzıman için XE’yi seçti ve bu da 161 beygir ve 178 beygir arasında bir seçim anlamına gelmekteydi. XE’nin başlangıcı içinse en az 37.200 Euro önerildi. Ancak sportif görünümlü R-Sport donanımının hızlı Diesel çiftleşmesi için 47.900 Euro fiyat belirlendi. Mercedes ise Jaguar XE’ye karşı 47.900 Euro fiyat belirledi. 168 beygir C220 BlueTEC AMG iç hat döşemesi sayesinde 420d M Sport ile yarışını sürdürürken, 187 beygir için 51.300 Euro fiyat belirlemesi yapıldı. Daha sade 3 serisi için mekanik eşdeğerine 5.100 Euro daha fazla ödemeniz gerekiyor.

Enteresan bir şekilde, C-Serisi gerçekten kendinizi özel hissedeceğiniz en özel araba serisi olmasına rağmen evrensel platformda tasarımı ile en yakışıklı araba diyemeyiz. Arka ve iç profilden 1990’ların Bugatti Royale’in Chrysler konsept iç kabinini andırıyor. Bu otomobilin elmas gümüş renk vurguları, tasarımın her nüansında fark edilir şıklıkta olmasına rağmen, AMG sahte örgü çizgi hatları ve tamamen sahte çift egzoz borusu hatları da dikkatten kaçmıyor.

Jaguar’ın koyu mavi parlak tonlarda tasarımı, Çin ve Kuzey Amerika’da başarı bekleyen yakışıklı bir görünüm sunuyor. Diğer açılardan Volvo’nun eski S40 versiyonunu anımsatan tekerlek tasarımı hayal kırıklığına uğratıyor. Temel XE ise, 1970’lerin Turbo Vec aletleri gibi bir görünüme sahip. R-Sport test arabası ise eski Ripspeed kataloglarından fırlamış gibi görünse de, neyse ki farklı tekerlek tasarımı alternatifleri mevcut. XE, 19 inç jant opsiyonuna sahip. BMW 20d motorları ise, 15 yıllık evrimini devam ettirirken kaliteden ödün vermiyor.

Sürüş İzlenimleri: Yol Testi

Sağ pedal ve 420d çeker güçlü, 187 beygir Jaguar yol testinde başarı yakalıyor. Benz ise sadece 7.3 saniyede 100 km/s kadar güce sahip. Mercedes 400 Nm tork ve Münihli rakibi XE 430 Nm tork la aynı başarıyı yakalıyor. Ancak Jaguar 30 Nm tork avantajlarından yararlanmakta yarım saniyelik farkla başarı yakalayamıyor. Mercedes, 7.4 saniye ile BMW’NİN güç açığı sayesinde bir adım öne geçiyor.

2-karsilastirma-jaguar-xe-mercedes-benz-c-serisi-bmw4

Sürüş ve Kullanım

420d diğerlerinden farklı bir sürüş deneyimine sahip. Daha fazla konforlu ve hissedilir olmasına rağmen, iç donanım ana hatları çok daha iyi diyebiliriz. Geniş tekerlekli BMW, arka-sürüş şasisi sayesinde daha az manevra ile geleneksel duyguları yaşamaya daha fazla fırsat tanıyor. C220 ve 420 arasındaki farka bakıldığında, BMW içerisinde olmak isteyebilirsiniz.

6-karsilastirma-jaguar-xe-mercedes-benz-c-serisi-bmw4

Jaguar XE, mütevazi bir dizel araba olarak şasi ayarı ve fevkalade yumuşak bir sürüş kontrolünün yanı sıra yol tutuş özelliği ile de beklentileri karşılıyor. C220’e kıyasla ekstra bir bilek büküm gerektiren yavaş direksiyon kilidine sahip. Jaguar ise XE ile aynı dokunsal özelliklere sahip olmasına rağmen şirketin en iyi hidrolik sistemleri sayesinde son derece hassas ve üstün bir sürüş kabiliyeti bulunduruyor.

4-karsilastirma-jaguar-xe-mercedes-benz-c-serisi-bmw4

Kabin

BMW’nin merkezi çizgileri hayal kırıklığına uğratıyor. Yeni C-Serisi kabini ise modern, havadar ve şık bir görünüme sahip. iPad tarzı ekran (dokunmatik değil), dış kapı hatları ve diğer tasarım detayları lüks bir görünüm sunuyor.

5-karsilastirma-jaguar-xe-mercedes-benz-c-serisi-bmw4

Değerlendirme

BMW, sürücü için ne kadar heyecan verici bir deneyim sunsa da, fiyatı dezavantaj oluyor. Jaguar ve Mercedes ise çok farklılar. Karakter olarak da birbirlerine yakın değiller. C-Serisi tartışmasız bu güne kadar yapılmış en iyi araba ve gerçekten lüksü çağrıştırıyor. Lüks ve performans denince akla her ne kadar Mercedes gelse de, dinamiği ve diğer üstün özellikleri ile test sürüşlerinde Jaguar XE rakiplerini geride bırakıyor.

Test: Ertu
Foto: carmagazine.co.uk

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!