Karşılaştırma

Karşılaştırma: Audi TT ve BMW 2 Serisi

1-karsilastirma-audi-tt-bmw-2

Karşılaştırma: Audi TT ve BMW 2 Serisi 

Audi TT ve BMW 2 Serisi iki gözde otomobil olarak bazı ortak yanlarının olmasının yanı sıra, birbirlerine fark attıkları üstün özellikleri ile de otomobil pazarında rekabet içerisinde olan iki modeldir. İki marka da birbirlerini yokluyor ve yeni otomobilleri ile aradaki farkı her seferinde kapatmak için kıyasıya rekabet içerisinde yenilikler sunma çabalarını devam ettiriyor.

Tüm Detaylarıyla Audi TT 2.0 TDI

Üçüncü nesil Audi TT kesinlikle stil sahibi bir otomobil olarak karşımıza çıkıyor. Yeni bir dış tasarıma sahip olan ve keskin çizgileriyle dikkatleri üzerine çeken Audi TT, evrimsem tasarım felsefesine dayalı dış dizaynının yanı sıra, gücü ve teknolojik donanımı ile de bu sefer kendisini kanıtlıyor.

Başlığı hareketli dijital bir “sanal kokpit”, büyük ve yüksek çözünürlüklü LCD ekran, geleneksel gösterge kümesi, aynı zamanda herhangi bir ihtiyaç için merkezi ekran barındıran otomobil, iç aksanları ile oldukça işlevsel ve her detayı ile odak noktası oluyor. Radyo seçimi için uydu navigasyon ve özellikle etkileyici tam ekran harita modu ile de tam donanımlı bir teknolojiye sahip diyebiliriz.

Eğer dikkatsiz bir sürücüyseniz, bazı kötü haberlerimiz var. Gösterge paneline baktığınızda, tam anlamıyla bir şey yok gibi görünüyor.  Bu nedenle, klasik TT’nin yeni sürümünü destekleyen performans türbin hava deliklerine dikkat edin. Artık dahili sıcaklık göstergeleri ve kontrol özelliği mevcut.

3-karsilastirma-audi-tt-bmw-2

Tüm Detaylarıyla BMW 225d Coupe

225d’nin iç dizaynı için aynı şeyleri söylemek biraz zor olsa da bu otomobilin de sürücü için bazı konfor detayları mevcut. BMW 225d Coupe’da özellikle yapılmış bir hata olmamasına rağmen, bizlere yeni gelen bir şey de yok.  İç kabinde turuncu aydınlatma, mantıksal ikincil kontroller ve iDrive mevcut. Yine de bu otomobilin iç tasarımında kehribar rengi aydınlatmanın verdiği bir huzur var. Otomobil içerisinde her şey çok iyi çalışıyor, yüzey kalitesi en az Audi kadar iyi görünüyor. Ancak Audi TT kadar yeni öğrenebileceğimiz ekstra özelliklere sahip değil. 2 Serisi daha geleneksel bir gösterge ve ekran ayarlaması barındırıyor. Bu da bir eksi puana neden oluyor.

4-karsilastirma-audi-tt-bmw-2

Sürücü İçin Hangisi Daha İyi?

Zaten BMW’nin belirli bir hitap ettiği kesim var. Audi’nin ise bu konuda biraz daha yol kat etmeye ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Hız açısından ise bu iki otomobil arasında çok az bir fark bulunuyor. Ancak Audi TT, daha az parça alüminyum yapısı sayesinde 155kg daha az ağırlığa sahip. BMW 2 Serisi daha az güçlü olsa da çok daha eğlenceli sürüş deneyimi kazandırıyor. Yol tutuşu hassasiyetinde ise bu iki otomobil arasında hiçbir fark hissetmeyeceksiniz.

Hangisi daha Eğlenceli?

Değişken düzeylere sahip elektronik müdahale sistemi ve arka lastiklerde bol tork özelliği ile bu iki otomobil de tüyleri diken diken edecek bir övgüye değer beygir gücüne sahip. 225d, 700 Euro ücret karşılığında isteğe bağlı adaptif M Spor süspansiyon konforu sunuyor. BMW temelde dengeli ve son derece güzel bir otomobil diyebiliriz. Audi ise eğlence bakımından BMW kadar tatmin etmiyor.

2-karsilastirma-audi-tt-bmw-2

Karşılaştırma

BMW 225d’de sadece otomatik sekizli vites mevcut olmasına rağmen, 2 Serisi modelleri BMW’nin manuel alternatiflerine göre daha iyidir. TT, Audi’nin S-tronic çift debriyajlı şanzıman ile de kullanılabilir.

Audi, Sport ve S-line özellikleri ile otomotiv pazarında yerini aldı. 18 inçlik standart jantlar eski modellere oranla daha dikkat çekici kılınmış. 17 inç alaşım jantlar, agresif hareketleri pasif tutuyor. Büyük mavi kaliperler ile ekstra görsel vurgulama yapılmış. M Spor fren sistemine ise 750 Euro ücretle sahip olunabiliyor. BMW 2 Serisi, TT’ye göre daha uzun ve daha iri gövdeye sahip. Aynı zamanda, arka diz mesafesi görünüşüyle de daha pratik bir araç diyebiliriz. Arkaya geçen yetişkinler rahat edebilirler.

İki otomobil de neredeyse benzer ekonomik yakıt tüketimi sunan bir teknoloji barındırıyor. Dizel otomobil almak isteyenler, bu iki seçenekten de memnun kalabilirler.

Değerlendirme

Yeni Audi TT dış tasarımı ve iç kabin dizaynı ile son derece güzel bir araba diyebiliriz. İç tasarımında dikkat çekici aksanlara daha fazla yer verilmiş. Son derece yakışıklı bir otomobil olan TT, gerekli olandan daha fazla yol yapar. Ancak, ne yazık ki sürüş deneyimi ve diğer performans özellikleri bakımından BMW 220d Coupe sürücülere daha fazla eğlence sunuyor. Keyifli bir sürüş deneyimi yaşatmayı başaran 2 Serisinden 225d Coupe, aynı zamanda daha iyi bir dizel otomobil olduğunu testlerde kanıtlıyor.

Test: Ertu 
Foto: carmagazine.co.uk

Yorumlar
En Üste
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!!